Dohoda mezi KHNP a Westinghouse otevírá cestu k Dukovanům
Korejské společnosti KHNP a KEPCO se dohodly s americkým Westinghousem na urovnání sporů o duševní vlastnictví jaderných technologií.
Korejské společnosti KHNP a KEPCO se dohodly s americkým Westinghousem na urovnání sporů o duševní vlastnictví jaderných technologií.
První vypadl ruský Rosatom, pak americký Westinghouse a nakonec i francouzská společnost EDF. Ta se nakonec proti tendru na dostavbu Dukovan i Temelína odvolává.
Výběrové řízení na výstavbu dvou jaderných reaktorů v Dukovanech bylo podle ÚOHS vedeno správně. Společnosti EDF a Westinghouse, které tendr napadly, mají možnost se proti rozhodnutí odvolat.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě stížností od francouzské EDF a amerického Westinghouse pozastavil uzavření smlouvy v tendru na výstavbu nového jaderného zdroje.
Tendr na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech čelí námitkám ze strany dvou významných firem. K Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se po americkém Westinghouse připojila i francouzská společnost EDF.
Americká firma Westinghouse Electric Company podala stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti výběru korejské společnosti KHNP jako preferovaného dodavatele pro výstavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech.
Největší veřejná zakázka v české historii má vítěze. Jaderné bloky v Dukovanech a pravděpodobně i v Temelíně postaví korejská společnost KHNP.
Hned čtyři jaderné reaktory se budou stavět v České republice. To už se ale netýká americké společnosti Westinghouse, která se ze soutěže sama diskvalifikovala.
Termín dostavby Dukovan je stále ve hvězdách. Od Evropské komise dokonce ještě ani nezaznělo konečné stanovisko o financování celé akce a o státním podílu na ní.
Polsko rozhodně nepůjde německou cestou. Chce po celé zemi vybudovat několik nových jaderných elektráren.