Den apsidy
Neboli den, kdy je země nejblíže slunci.
Rok 2024 přinesl mnoho úspěchů v oblasti vesmírného výzkumu. NASA vyslala sondu k Europě, měsíc Jupiteru, SpaceX slavilo první úspěšné přistání Starship a Čína přivezla vzorky z odvrácené strany Měsíce. Co nás čeká v roce 2025?
Astronom Martin Mašek z Fyzikálního ústavu AV ČR zaznamenal o Štědrém večeru unikátní objev. Pomocí vzdáleného dalekohledu v Argentině, který ovládal online z Liberce, objevil novou kometu.
Dvojice evropských satelitů, vypuštěných z Indie, vytvoří v příštím roce první umělé sluneční zatmění. Díky přesné formaci umožní vědcům podrobně studovat korónu Slunce po dobu až šesti hodin.
Dvojice astronautů NASA, kteří cestovali na Mezinárodní vesmírnou stanici v červnu, se nevrátí na Zemi dříve než v březnu 2025. Kvůli problémům se Starlinerem jejich návrat zůstal v nedohlednu.
Japonská společnost Space One musela po středečním startu přerušit misi své rakety Kairos. Po zjištění technických problémů byla raketa zničena autodestrukcí.
Plánované mise na Měsíc v rámci programu Artemis se znovu odkládají. První pilotovaný let kolem Měsíce má proběhnout nejdříve v dubnu 2026 a první přistání astronautů až v polovině roku 2027.
Donald Trump představil Jareda Isaacmana jako nového šéfa NASA. Miliardář a průkopník soukromé kosmonautiky se stal prvním amatérským astronautem, který vystoupil do volného kosmu.
V roce 1954 v americkém Sylacauga v Alabamě došlo k prvnímu zaznamenanému incidentu, kdy meteorit zasáhl člověka. Meteority už byly známy jako nebezpečný jev, ale až tento případ se stal historicky prvním, kdy meteorit způsobil zranění člověka.
Astronomové poprvé pořídili detailní snímek umírající hvězdy mimo naši Galaxii, konkrétně hvězdy WOH G64, která se nachází 160 tisíc světelných let daleko.