Darwinovo O původu druhů vyšlo před 165 lety
Před 165 lety, 24. listopadu 1859, byla publikována kniha, která navždy změnila pohled na vývoj života na Zemi.
Před 165 lety, 24. listopadu 1859, byla publikována kniha, která navždy změnila pohled na vývoj života na Zemi.
Želvušky, mikroskopické organismy žijící na arktických ledovcích, hrají klíčovou roli v tamních ekosystémech.
Dnes se slaví Mezinárodní den vědy pro mír a rozvoj.
V loňském roce bylo v Česku na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 139,7 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 4,8 procenta.
Výzkumy, na kterých se podíleli čeští vědci, prokázaly posuny rostlinných druhů na západ a pokles rozmanitosti bobovitých rostlin, což může mít vážné ekologické důsledky.
Vědci z Izraele pěstují biblický strom, který byl nespíš jednou z nejcennější rostlin své doby. Semínku, které zasadili v roce 2011 bylo víc než tisíc let. Dnes už má tři metry.
Vědci se chystají přivést zpět na svět mamuta srstnatého i další vyhynulé živočichy. Projekt financuje americká zpravodajská agentura CIA, mezi sponzory je i řada celebrit.
Finská observatoř před sedmi lety zaznamenala podivné rádiové vlny, hvízdavé tóny, které se objevovaly celou noc. Tyto vlny pocházejí z bleskových výbojů. Českým vědcům se nyní podařilo poprvé prozkoumat jejich původ a vlastnosti.
Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli revoluční látku, která by mohla zásadně změnit léčbu obezity a Alzheimerovy choroby.
Čeští vědci identifikovali u čiroku pyl s neobvyklými vlastnostmi, který by mohl přinést revoluci v šlechtění odolnějších zemědělských plodin.