Skončí těžba v Bílině už v roce 2030? Nový termín chtějí sami těžaři
Do pěti let podle těžařů skončí těžba uhlí v Bílině. Už o tento termín požádali i ministerstvo, které předtím souhlasilo s rokem 2033.
Do pěti let podle těžařů skončí těžba uhlí v Bílině. Už o tento termín požádali i ministerstvo, které předtím souhlasilo s rokem 2033.
Postupné ukončování těžby hnědého uhlí v Podkrušnohoří je příležitostí k velkoplošné obnově silně poškozených nebo zničených přírodních ekosystémů. Proto vědci začali tato území monitorovat, aby zmapovali nejen tamní biodiverzitu.
Ministerstvo životního prostředí spouští rozsáhlou podporu obnovy území po těžbě uhlí.
Vyrábět elektřinu z uhlí se už brzy nevyplatí. ceny emisních povolenek totiž budou stále stoupat.
Těžba hnědého uhlí v lomu Bílina na severu Čech skončí o dva roky dříve, než se plánovalo. Místo původního termínu 2035 se lom uzavře už v roce 2033.
Lom Československé armády na Ústecku se má brzy stát Národní přírodní památkou. Také bude nově spadat pod Agenturu ochrany přírody a krajiny České republiky. Zefektivní se tak péče o budoucí chráněné území.
V Bruselu se konal kulatý stůl o spravedlivé transformaci uhelných regionů. Setkání organizované Stálým zastoupením ČR přilákalo zástupce Evropské komise, Parlamentu, Výboru regionů i neziskového sektoru.
Sokolovská uhelná přestane odkrývat nová naleziště uhlí. Současná ložiska jí stačí na pět let, poté svůj poslední důl Jiří definitivně zavře.
Smrk ztepilý by se měl v hojném množství vrátit do krušnohorské oblasti. Tam jej skoro vymýtil průmysl severních Čech, který stál zejména na uhelných elektrárnách.
Operační program Spravedlivá transformace, zaměřený na podporu uhelných regionů, pomáhá přechodu od uhlí k udržitelnější ekonomice.