Chirurgové transplantovali člověku geneticky upravená prasečí játra
Čínským chirurgům se povedlo do lidského těla transplantovat prasečí játra. Ta byla plně funkční víc než týden.
Čínským chirurgům se povedlo do lidského těla transplantovat prasečí játra. Ta byla plně funkční víc než týden.
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny transplantovali před měsícem pětitýdenní Rozálce kus jater darovaných jejím strýcem. Náročná a mimořádná operace dopadla na výbornou a holčička je už v domácí péči.
S transplantovanou prasečí ledvinou žil Američan ještě dva měsíce. Problémy jej však sužovaly už od roku 2018.
První člověk, jemuž byla transplantován prasečí ledvina, se zotavil. Pacient byl propuštěn z nemocnice.
Výsledky americké lékařské studie ukázaly, že pro mezidruhovou transplantaci orgánů nejsou potřeba žádné speciální experimentální léky. Xenotransplantace by mohla být v budoucnu klíčem k záchraně spousty lidských životů.
Osmihodinová operace malé holčičky proběhla úspěšně. Šlo o nejmladšího pacienta, kterému lékaři v pražské nemocnici v Motole vyměnili srdce a dali šanci na nový život.
Úplné vyléčení člověka s HIV oznámila univerzitní nemocnice v německém Düsseldorfu. 53letý pacient podstoupil před deseti lety transplantaci kostní dřeně, poslední čtyři roky neužíval antivirovou léčbu HIV, teď v jeho těle není po viru ani stopy.
V jednom dni byly v pražské Fakultní nemocnici Motol v pohotovosti všechny zdejší transplantační týmy. Probíhaly tady rekordní tři transplantace současně.