Rio zažilo rekordní vedro. Úřady varují před extrémním horkem
Brazilské Rio de Janeiro zaznamenalo nejteplejší den za poslední dekádu. Teplota vystoupala na 44 °C, zatímco v některých částech USA klesla pod –50 °C.
Brazilské Rio de Janeiro zaznamenalo nejteplejší den za poslední dekádu. Teplota vystoupala na 44 °C, zatímco v některých částech USA klesla pod –50 °C.
Průměrná globální teplota v lednu dosáhla 13,23 °C, což je o 1,75 °C více než v předindustriálním období.
Spíše začátek března než konec ledna připomínalo dnešní počasí. Na řadě míst proto také padaly teplotní rekordy.
Vědci jsou si téměř jisti, že rok 2024 bude nejteplejším rokem, který kdy byl zaznamenán. Globální průměrná teplota je o 0,71 °C vyšší než průměr z let 1991 až 2020, a to i po rekordně teplém létě.
Teplota Středozemního moře ve čtvrtek dosáhla rekordní hodnoty 28,9 stupňů Celsia, oznámili španělští vědci. Tento údaj překonal rekord z minulého měsíce a znovu upozornil na dopady klimatických změn.
Vlny veder ohrožují Evropu. Vlivem vysokých teplot loni zahynulo přes 47 tisíc Evropanů.
Evropa se v posledních dnech potýká s neobyčejně vysokými teplotami, které zasáhly téměř celý kontinent. Například v Itálii pokračují vlny veder od června, přičemž teploty v některých oblastech překračují 40 stupňů.
Třináct měsíců v řadě byly hlášeny rekordně teplé měsíce. Až letošní červenec je jen pouze druhým nejteplejším v historii měření.
OSN uvádí, že klimatické změny jsou zdravotním rizikem pro 70 procent pracovníků po celém světě.
I přes čím dál častější vlny veder drží posledních 12 let teplotní rekord Dobřichovice. V srpnu 2012 zde bylo 40,4 stupňů.