Tání ledovců zvyšuje hladinu moří a ohrožuje miliardy lidí, uvádí studie
Tání ledovců, způsobené změnou klimatu, zvýšilo hladinu moří o téměř 2 centimetry, přičemž Alpy jsou největším bodem tání.
Tání ledovců, způsobené změnou klimatu, zvýšilo hladinu moří o téměř 2 centimetry, přičemž Alpy jsou největším bodem tání.
Hladiny moří a oceánů se za posledních přibližně dvacet let zvedly o téměř dva centimetry. Za alarmující výsledky mohou extrémně rychle tající ledovce.
UNESCO a Světová meteorologická organizace (WMO) vyhlásily rok 2025 Mezinárodním rokem ochrany ledovců, aby upozornily na rychlý úbytek těchto neocenitelných zdrojů vody, které zásobují více než dvě miliardy lidí.
Vědci přišli se zprávou, že největší a nejznámější ledovec italské časti Alp by mohl do deseti let zcela zmizet.
Ledovce v okolí Salcburku zažívají dramatický úbytek ledu. Podle glaciologa Bernharda Zagela ztratily některé ledovce za posledních 25 let až polovinu své hmoty. Pokud bude trend pokračovat, za 10 let možná nebudou v oblasti viditelné žádné ledovce.
Nová studie odhalila, že masivní tání ledovce v Grónsku by mohlo způsobit výrazné zvýšení hladiny moří.
Teplá oceánská voda přináší ledovcům v Antarktidě zkázu. Vědci celý proces sledují se znepokojením.
Venezuela přišla kvůli klimatickým změnám o svůj poslední ledovec. Stala se tak vůbec první zemí, která ztratila všechny pevninské ledovce. Obdobný scénář čeká i další země.
Ledovcová masa v Grónsku taje o 20 procent rychleji, než byly dřívější vědecké odhady.
Miliony let starý metan unikající z tajících ledovců může zrychlit oteplování planety, uvádí studie.