Kdo profituje z války v Súdánu? USA obvinily Rusko z jejího financování
Válka v Súdánu, která už stála život desítky tisíc lidí, se podle Spojených států odehrává v režii Ruska. Tomu jde především o těžbu zlata v oblasti.
Válka v Súdánu, která už stála život desítky tisíc lidí, se podle Spojených států odehrává v režii Ruska. Tomu jde především o těžbu zlata v oblasti.
Humanitární katastrofa v Súdánu nekončí. Lidskoprávní organizace proto vyzývají k okamžité ukončení obléhání a ostřelování města al-Fašír.
OSN varuje před rostoucí humanitární krizí, která v roce 2025 ohrozí životy 305 milionů lidí. Klimatické změny, dlouhotrvající konflikty a porušování mezinárodního humanitárního práva ztěžují poskytování pomoci. OSN vyzývá svět k větší solidaritě a podpoř
Súdánská armáda znovu dobývá hlavní město Chartúm. To dosud ovládaly povstalecké Jednotky rychlé podpory.
OSN by chtěla řešit situaci v Súdánů. Rok a půl občanské války dostaly zemi do stavu humanitární katastrofy a páchání válečných zločinů.
Na Súdán dopadla další rána. Na východě země se protrhla přehrada a velká voda zabila desítky lidí.
V roce 2023 zahynulo po celém světě rekordních 280 humanitárních pracovníků, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu roku.
Súdán není tím nejpřívětivějším místem pro život. Kromě války obyvatelstvo nyní ohrožuje epidemie cholery, kterou způsobila kontaminovaná voda po několik týdnů trvajících deštích.
Humanitární krize v Súdánu. Ženy a dívky jsou vystaveny sexuálnímu násilí a tisíce dětí jsou ohroženy hladem.
Jeden z největších afrických konfliktů tohoto století, se možná chýlí ke konci. Mírová jednání by mohla začít ještě tento týden.