Peklo v Grindavíku. Žhavá láva už začala zapalovat první domy rybářského města
Neděli 14. ledna si lidé na Islandu budou pamatovat ještě hodně dlouho. Žhavá láva totiž ukázala svou obrovskou sílu a likviduje rybářské město Grindavík.
Neděli 14. ledna si lidé na Islandu budou pamatovat ještě hodně dlouho. Žhavá láva totiž ukázala svou obrovskou sílu a likviduje rybářské město Grindavík.
Takovou sílu, s jakou v noci na dnešek udeřila sopka na islandském poloostrově Reykjanes, nečekali ani skeptici. Nyní panují velké obavy o osud města Grindavík, k němuž míří proud lávy.
Nedělní výbuch sopky Marapi má na svědomí smrt jedenácti turistů. Záchranáři museli z bezpečnostních důvodů odložit pátrání po dalších dvanácti pohřešovaných osobách, které se v době erupce nacházely v okolí sopečného kráteru.
Grindavík nyní čeká, zda nastane soudný den. Vulkanické projevy jsou čím dál častější a silnější, že Island už vyhlásil stav nejvyšší pohotovosti.
Před 50 lety sopečná erupce Grindavík takřka zničila. Totéž ale hrozí i v těchto dnech.
Zatím se nic dramatického neděje, lidé jen zametají sopečný prach, který Etna vychrlila. Při síle vulkánu ale panují obavy o další vývoj erupcí.
Zemětřesení na Islandu uvolnilo magma ze sopky Fagardalsjall, které nyní začalo vytékat ven. Úřady museli preventivně evakuovat město Grindavík.
Islandský meteorologický úřad vydal varování před nebezpečnými plyny, které se dostaly do ovzduší po sopečné erupci poblíž hlavního města.
Vulkanická činnost Mount Mayon už nějaký den trvá, teď ale zesílila natolik, že úřady nechaly evakuovat 13 tisíc lidí, kteří žijí poblíž. Úřady evakuovaly i deset tisíc hospodářských zvířat do krmných táborů a přístřešků mimo nebezpečnou zónu.
Lidé hledí s obavami k mexickému vrcholu Popocatépetl. Ten ohrožuje více než dvě desítky milionů lidí, kteří žijí v jeho blízkosti.