Dyji dusí sinice. Odborníci slibují záchranný plán
Masivní červnový úhyn ryb v řece Dyji, při kterém zahynulo asi 30 tun ryb, vyvolal mimořádné jednání v Břeclavi.
Masivní červnový úhyn ryb v řece Dyji, při kterém zahynulo asi 30 tun ryb, vyvolal mimořádné jednání v Břeclavi.
Zelené povlaky na hladině, podrážděná pokožka a zákaz koupání. Sinice, nenápadní obyvatelé vodních ploch, dokážou léto pořádně znepříjemnit. Tropická vedra je rozjela naplno a některé rybníky jsou už teď mimo hru.
Petice, která na jihu Moravy vznikla minulý týden, chce apelovat na vodohospodáře, aby zamezili dalšímu úhynu ryb v Dyji. Především jde o vypouštění většího množství vody z Nových Mlýnů.
Kvalita vody v přírodních koupalištích nijak výrazně neklesá, přesto se na některých místech v Česku bez rizika lidé nevykoupou.
Novomlýnská nádrž upouští přes noc více vody než je obvyklé. Snaží se tak zabránit dalšímu úhynu ryb v Dyji, kterým sinice požírají kyslík.
Po silných deštích, které zasáhly Česko o minulém víkendu, se počasí výrazně zlepšuje. Nadcházející víkend slibuje letní teploty a většina přírodních koupališť je připravena nabídnout osvěžení.
Na poslední týden prázdnin meteorologové předpovídají horké a slunečné počasí, což láká k návštěvě přírodních koupališť. Přesto by měli být návštěvníci opatrní, protože v mnoha vodních plochách hrozí nebezpečí kvůli vysokému výskytu sinic.
Kvalita vody se na mnoha místech v Česku se rapidně zhoršila kvůli sinicím. Hygienici již na 12 lokalitách vydali zákaz koupání a dalších 16 míst označili jako nevhodné ke koupání.
Vysoké hodnoty sinic zavírají některá koupaliště či rybníky v republice. Situace se postupně zhoršuje i u dalších vodních nádrží.
Horké letní počasí s sebou často přináší riziko v podobě sinic, které jsou nebezpečné nejen pro člověka, ale i pro naše mazlíčky.