Havel být prezidentem původně nechtěl. Nakonec jej zvolili sami komunisté
Před 35 lety se Václav Havel stal posledním československým prezidentem. Volbu provázel paradox, že ruku pro něj zvedli samí komunisté.
Před 35 lety se Václav Havel stal posledním československým prezidentem. Volbu provázel paradox, že ruku pro něj zvedli samí komunisté.
Dnes je to přesně 35 let, co abdikoval tehdejší prezident Gustáv Husák. Tento jeho krok byl poslední ránou zmírajícímu komunismu.
Než Občanské fórum rozdrtily ambice Václava Klause, bylo toto hnutí hybnou silou v Československu. Od jeho vzniku dnes uplyne 35 let.
Modlitba pro Martu, původní melodie ze seriálu Píseň pro Rudolfa III., vytáhla Martu Kubišovou z referentské kanceláře a udělala z ní hvězdu Sametové revoluce. Text skladby se však vztahoval k Pražskému jaru.
Blahopřání k narozeninám v Rudém právu vzbudilo v říjnu 1989 poprask. Na fotografie se totiž objevil Václav Havel.
Pavel zajíček patřil mezi umělce, které vládnoucí strana v sedmdesátých letech pronásledovala. I díky tomu se stal ikonickou postavou československé nezávislé scény.
Češi nejsou stále za svou práci ohodnocení tak jako v řadě jiných míst Evropy. Za dobu členství v EU ale průměrný čistý plat v tuzemsku stoupá.
Před 35 lety začala přeměna československé společnosti. Palachovým týdnem se spustil proces, který vyvrcholil v listopadu 1989 Sametovou revolucí.
Konsolidační balíček toho už moc nevyřeší, myslí si bývalý prezident Václav Klaus. Republice podle něho nejvíce škodí pasivita Fialovy vlády.
Václav Klaus i Miloš Zeman odstartovali kariéru hned po 17. listopadu. K tomu, kam to ale Česká republika za 34 let dopracovala, jsou dnes oba značně kritičtí.