Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje
Kvalita životního prostředí v České republice se dlouhodobě zlepšuje díky významným investicím do ochrany přírody. Přesto krajina čelí hrozbám, které přináší změna klimatu.
Kvalita životního prostředí v České republice se dlouhodobě zlepšuje díky významným investicím do ochrany přírody. Přesto krajina čelí hrozbám, které přináší změna klimatu.
Želvušky, mikroskopické organismy žijící na arktických ledovcích, hrají klíčovou roli v tamních ekosystémech.
Ministerstvo životního prostředí nabízí 800 milionů korun na projekty, které mají posílit ekologickou stabilitu české krajiny. Vlastníci a správci pozemků mohou žádat o dotace na tvorbu remízů, stromořadí, mokřadů a dalších přírodních prvků.
Národní park České Švýcarsko posílil opatření proti požárům po devastujícím požáru z roku 2022. Správa parku implementovala nová preventivní opatření, která nejen snižují riziko vzniku požárů, ale i urychlují jejich likvidaci.
Projekt revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku získal ocenění v prestižní soutěži Adapterra Awards v kategorii Krajina.
Portugalsko oznámilo vytvoření největší sítě chráněných mořských oblastí v Evropě. Tím chrání jedinečné ekosystémy Azor, což je významný krok k plánu OSN chránit 30 procent oceánů a pevniny do roku 2030.
Přípravy na vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory vyvolávají debaty o přínosech a výzvách pro lesní hospodaření. Zkušenosti z existujících chráněných území ukazují, že šetrné hospodaření může být efektivní jak pro přírodu, tak pro vlastníky lesů
Globální studie upozorňuje, že více než třetina všech druhů stromů na světě čelí hrozbě vyhynutí. Kácení lesů, klimatické změny a invazivní druhy ohrožují biodiverzitu, životní prostředí i světovou ekonomiku.
Od loňského léta probíhá v Česku celoplošné mapování a monitoring invazních druhů rostlin a živočichů.
Letošní anketu Strom roku vyhrál majestátní Lukavický dub z Pardubického kraje.