Klimatické změny vyhánějí miliony lidí z domovů
Počet lidí nucených opustit své domovy kvůli extrémnímu počasí dosáhl v roce 2024 rekordních hodnot. V kombinaci s konflikty čelí svět nebývalé humanitární krizi.
Počet lidí nucených opustit své domovy kvůli extrémnímu počasí dosáhl v roce 2024 rekordních hodnot. V kombinaci s konflikty čelí svět nebývalé humanitární krizi.
Rok 2024 přinesl největší úbytek tropických pralesů v historii měření.
Silné bouře a tornáda si v USA vyžádaly přes dvě desítky obětí. Nejvíce postižený byl stát Kentucky, kde vítr ničil domy a připravil tisíce lidí o střechu nad hlavou.
Nová zpráva Světové meteorologické organizace přináší alarmující zjištění – klimatické změny se zrychlují a některé jejich důsledky budou nevratné po celá staletí.
Silné zemětřesení o síle 7,8 stupně zasáhlo Nepál 25. dubna 2015 a způsobilo nejhorší katastrofu v zemi od roku 1934. Zahynulo téměř 9 000 lidí.
Rok 2024 přinesl Latinské Americe a Karibiku ničivé hurikány, požáry, záplavy i sucho. Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) varuje, že změny klimatu stále zhoršují podmínky pro miliony lidí.
V září 2024 Česko zasáhly ničivé povodně, které poškodily tisíce domů a způsobily rozsáhlé materiální škody. Český statistický úřad nyní přináší nový nástroj pro lepší pochopení rozsahu těchto katastrofálních událostí.
Beryl, Helene, Milton a John, pojmenování pro hurikány, byla vyřazená kvůli ničivým následkům sezóny 2024. Nahrazují je nová jména. Včasné varování však zachránilo tisíce životů.
Silné deště a bouře zasáhly americký jih a část Středozápadu, kde si vyžádaly životy nejméně 24 lidí.
Loňské zářijové povodně byly nejničivější za poslední roky, ale díky přesným předpovědím Českého hydrometeorologického ústavu se podařilo povodňovou vlnu zpomalit a zmírnit její dopady.