Historické přistání na Titanu otevřelo před 20 lety nový pohled na vzdálený svět
Před 20 lety přistála sonda Huygens na Saturnově měsíci Titan. Její mise změnila naše chápání této záhadné, Zemi podobné krajiny.
Před 20 lety přistála sonda Huygens na Saturnově měsíci Titan. Její mise změnila naše chápání této záhadné, Zemi podobné krajiny.
NASA přehodnocuje plány na návrat vzorků z Marsu. Po zjištění, že původní mise by mohla stát až 11 miliard dolarů, agentura představila dvě levnější alternativy.
Rok 2024 přinesl mnoho úspěchů v oblasti vesmírného výzkumu. NASA vyslala sondu k Europě, měsíc Jupiteru, SpaceX slavilo první úspěšné přistání Starship a Čína přivezla vzorky z odvrácené strany Měsíce. Co nás čeká v roce 2025?
Dvojice evropských satelitů, vypuštěných z Indie, vytvoří v příštím roce první umělé sluneční zatmění. Díky přesné formaci umožní vědcům podrobně studovat korónu Slunce po dobu až šesti hodin.
Plánované mise na Měsíc v rámci programu Artemis se znovu odkládají. První pilotovaný let kolem Měsíce má proběhnout nejdříve v dubnu 2026 a první přistání astronautů až v polovině roku 2027.
Astronomové poprvé pořídili detailní snímek umírající hvězdy mimo naši Galaxii, konkrétně hvězdy WOH G64, která se nachází 160 tisíc světelných let daleko.
Den Marsu souvisí s vypuštěním první sondy, která doletěla na rudou planetu.
NASA zveřejnila nové snímky galaxie Sombrero, pořízené teleskopem Jamese Webba. Detailní fotografie ukazují dosud nevídané textury a poskytují cenné informace o struktuře této vzdálené galaxie.
Nový výzkum potvrzuje, že na odvrácené straně Měsíce probíhaly erupce sopek před miliardami let.
Americká sonda Europa Clipper míří k Jupiteru, aby prozkoumala, zda pod ledovým povrchem měsíce Europa existuje obyvatelný oceán. Mise v hodnotě 5,2 miliardy dolarů by mohla přinést důkazy o možném životě v naší sluneční soustavě.