Švýcarsko-český program podpoří udržitelný turismus
Cílem nového švýcarsko-českého programu Udržitelný turismus a posílení biodiverzity je ochránit přírodní lokality před nadměrnou turistickou zátěží.
Cílem nového švýcarsko-českého programu Udržitelný turismus a posílení biodiverzity je ochránit přírodní lokality před nadměrnou turistickou zátěží.
Želvušky, mikroskopické organismy žijící na arktických ledovcích, hrají klíčovou roli v tamních ekosystémech.
Ministerstvo životního prostředí nabízí 800 milionů korun na projekty, které mají posílit ekologickou stabilitu české krajiny. Vlastníci a správci pozemků mohou žádat o dotace na tvorbu remízů, stromořadí, mokřadů a dalších přírodních prvků.
Národní park České Švýcarsko posílil opatření proti požárům po devastujícím požáru z roku 2022. Správa parku implementovala nová preventivní opatření, která nejen snižují riziko vzniku požárů, ale i urychlují jejich likvidaci.
Projekt revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku získal ocenění v prestižní soutěži Adapterra Awards v kategorii Krajina.
Portugalsko oznámilo vytvoření největší sítě chráněných mořských oblastí v Evropě. Tím chrání jedinečné ekosystémy Azor, což je významný krok k plánu OSN chránit 30 procent oceánů a pevniny do roku 2030.
Přípravy na vyhlášení chráněné krajinné oblasti Krušné hory vyvolávají debaty o přínosech a výzvách pro lesní hospodaření. Zkušenosti z existujících chráněných území ukazují, že šetrné hospodaření může být efektivní jak pro přírodu, tak pro vlastníky lesů
Od loňského léta probíhá v Česku celoplošné mapování a monitoring invazních druhů rostlin a živočichů.
Letošní anketu Strom roku vyhrál majestátní Lukavický dub z Pardubického kraje.
Výzkumy, na kterých se podíleli čeští vědci, prokázaly posuny rostlinných druhů na západ a pokles rozmanitosti bobovitých rostlin, což může mít vážné ekologické důsledky.