Jurečka po 35 letech honí duchy komunismu. Začal s krácením důchodů
Prominentní osoby komunistického režimu budou mít nižší důchody. Naopak disidenti si výrazně polepší.
Prominentní osoby komunistického režimu budou mít nižší důchody. Naopak disidenti si výrazně polepší.
Hlavní strůjce současné, ač trochu mírnější důchodové reformy, je ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten samý člověk, co před pár týdny navrhl razantní zvýšení platů politiků i ošatné pro paní prezidentovou.
Vláda opatrně nakousne současný důchodový systém. V něm udělá několik nepopulárních opatření.
Důchodová reforma nemá podporu všech vládních stran. Na zadní se začali stavět lidovci, což schvalování normy může značně zkomplikovat.
V kolika se bude chodit do penze? Shodu na tom jak bude vypadat důchodová reforma se dnes znovu pokusí najít Poslanecká sněmovna.
Kontrola NKÚ odhalila, že Ministerstvo práce a sociálních věcí utratilo 9,1 milionu korun na projekty, které nepodporovaly cílové skupiny, jako jsou lidé s nízkou kvalifikací, zdravotním postižením nebo dlouhodobě nezaměstnaní.
Jurečka představil zásadní změny v podpoře nezaměstnaných. Nově bude podpora v prvních měsících činit až 80 procent předchozího příjmu.
Platy politiků by podle odborů měly vzrůst také o 1.400 korun jako platy státních zaměstnanců. Prezident by podle původního návrhu měl ale dostat přidáno 47 tisíc a premiér pouze o devět tisíc méně.
Petr Pavel bude plat pro svou ženu čerpat z vlastních náhrad. Podle dalšího návrhu ministerstva práce by však od Nového roku mohl o sám pobírat o 70 tisíc více.
Příští rok by měl růst plat prezidenta, zavést plat pro první dámu a do prezidentské kanceláře potečou miliony navíc. Alespoň takový je návrh ministerstva práce a sociálních věcí.