Nejhorší má Šumava za sebou. Kůrovce loni výrazně ubylo
Šumava se pravděpodobně blíží ke konci kůrovcové kalamity. Těžba dřeva loni výrazně klesla.
Šumava se pravděpodobně blíží ke konci kůrovcové kalamity. Těžba dřeva loni výrazně klesla.
Lesníci si stěžují na návštěvníky Boubínského pralesa. Chodí údajně na uzavřené stezky, kde hrozí pád stromů.
Nový druh škodlivé houby objevili vědci z Mendelovy univerzity pod kůrou kmene ořešáku královského nedaleko Brna. Houbu aktivně šíří nepůvodní kůrovec, který se na ořešácích v Evropě vyskytuje posledních 15 let.
Po kůrovcové kalamitě zůstalo v České republice desítky tisíc hektarů nezalesněných holin. Pro ty jsou připravené sazenice stromů, které však nikdo nechce vysázet.
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 500 tisíc korun pro státní podnik Lesy ČR za nedostatečné zásahy proti kůrovci u Chabičovic na Českokrumlovsku.
Přestože se situace ohledně kůrovce loni výrazně zlepšila, lesy stále vyhráno nemají. Nejvíce postižené jsou borovice.
Nejhorší kůrovcová kalamita od dob Marie Terezie podle lesníků končí. V příštích letech by se mělo méně těžit a v souvislosti s tím půjde cena palivového dřeva nahoru.
Po letech dramatického nárůstu zasažených lesů se zdá, že kůrovcová kalamita začíná ustupovat. Lesníci už dva roky po sobě sledují, že poškozených stromů ubývá.
Největší poškození šumavského národního parku za posledních dvacet let mají na svědomí Lesy Kašperské Hory.
Ministerstvo zemědělství rozšířilo tzv. červené zóny, kde mohou lesníci upustit od některých opatření tak, aby mohli efektivněji zasáhnout proti kůrovci.