Cesta na Boubín povede jinudy. Stará trasa zmizí i z turistických map
Už před dvěma lety zavřeli lesníci cestu na Boubín kvůli riziku pádu stromů. V brzké době by se už měla do map zaznamenávat cesta nová.
Už před dvěma lety zavřeli lesníci cestu na Boubín kvůli riziku pádu stromů. V brzké době by se už měla do map zaznamenávat cesta nová.
Lesníci hlásí, že jsou na kůrovce připravení. Objem napadených stromů už teď klesá. Například loni Lesy České republiky zpracovaly 555 tisíc krychlových metrů stromů.
Vojenské lesy a statky České republiky redukují množství kůrovcového dříví. Zdravotní stav lesa monitorují i pomocí družic.
Šumava se pravděpodobně blíží ke konci kůrovcové kalamity. Těžba dřeva loni výrazně klesla.
Lesníci si stěžují na návštěvníky Boubínského pralesa. Chodí údajně na uzavřené stezky, kde hrozí pád stromů.
Nový druh škodlivé houby objevili vědci z Mendelovy univerzity pod kůrou kmene ořešáku královského nedaleko Brna. Houbu aktivně šíří nepůvodní kůrovec, který se na ořešácích v Evropě vyskytuje posledních 15 let.
Po kůrovcové kalamitě zůstalo v České republice desítky tisíc hektarů nezalesněných holin. Pro ty jsou připravené sazenice stromů, které však nikdo nechce vysázet.
Nejvyšší správní soud potvrdil pokutu 500 tisíc korun pro státní podnik Lesy ČR za nedostatečné zásahy proti kůrovci u Chabičovic na Českokrumlovsku.
Přestože se situace ohledně kůrovce loni výrazně zlepšila, lesy stále vyhráno nemají. Nejvíce postižené jsou borovice.
Nejhorší kůrovcová kalamita od dob Marie Terezie podle lesníků končí. V příštích letech by se mělo méně těžit a v souvislosti s tím půjde cena palivového dřeva nahoru.