Král Šumavy by se dožil stovky. Josef Hasil zemřel teprve před pěti lety
Z rodného Zábrdí do Chicaga. Taková byla životní pouť Josefa Hasila, slavného a nepolapitelného Krále Šumavy. Dnes by se dožil sta let.
Z rodného Zábrdí do Chicaga. Taková byla životní pouť Josefa Hasila, slavného a nepolapitelného Krále Šumavy. Dnes by se dožil sta let.
Situace na začátku roku 1989 byla v Polsku krajně vyhrocená. Zástupci komunistické strany museli zasednou k jednání s hnutím Solidarita. To začalo 6. února 1989, tedy přesně před 35 lety. Ten den začal pád komunismu v Polsku i celé Evropě.
Dnes uplynulo přesně 34 let od chvíle, kdy zanikla do té doby všemocná Státní bezpečnost. Její poslední šéf, i když ho soud poslal za mříže, do vězení nikdy nenastoupil.
Historicky nejviditelnější symbol světového komunismu skonal před 100 lety. Vladimiru Iljiči Leninovi bylo pouhých 53 let.
Trutnovský festival si příští rok připomene 40 let od prvního pokusu o zorganizování akce, kterou rozehnali komunisté. Stejně jako letos by se na akci měl objevit i prezident Petr Pavel.
Oč jsou ateliéry na Barrandově proslulejší, o to pohnutější život zažil jejich zakladatel Miloš Havel. Nechyběla v něm ani emigrace a komunistický žalář.
Socha Julia Fučíka se ve Vsetíně vrátila na veřejný prostor. Starosta města Jiří Čunek řekl, že každý, kdo bojoval s nacismem, byl hrdina a až potom komunista.
Jeho komunistické přesvědčení a láska k Sovětskému svazu jej dovedla na nacistické popraviště. Toho ostatně komunistická propaganda řádně využila.
Zapálený komunista, stalinista a budovatel na jedné straně a disident a chartista na straně druhé. Život básníka Pavla Kohouta přiblíží nová divadelní hra.
Někdejší vysoký důstojník pohraniční stráže by mohl zamířit přes soud. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zahájil jeho stíhání za mrtvé na hranicích.