Příměří v Gaze je daleko. Netanjahu hájí před spojenci plán úderu na Rafáh
Příměří v Pásmu Gazy je v nedohlednu. Schopnost domluvit se je mezi Izraelem a palestinských hnutím Hamás na bodu mrazu.
Příměří v Pásmu Gazy je v nedohlednu. Schopnost domluvit se je mezi Izraelem a palestinských hnutím Hamás na bodu mrazu.
Kvůli váznoucímu zásobování hrozí vypuknutí hladomoru na severu Pásma Gazy. EU obvinila ze současné situace Izrael, ten však vinu svaluje na špatnou distribuci mezi samotnými Palestinci.
I když světové mocnosti v čele se Spojenými státy, jako největšími spojenci Izraele, varují před útokem na Rafáh, Benjamin Netanjahu dnes potvrdil, že tam armádu pošle. I navzdory civilnám obětem.
Několik týdnů stará zpráva OSN o tom, že Pásmo Gazy je nejnebezpečnějším místem pro děti na světě, je potvrzená čísly. V oblasti zemřelo za pět měsíců více dětí než ve všech ostatních válečných konfliktech od roku 2019.
Jen co izraelská parlament schválil razantní navýšení peněz pro armádu, podnikli jeho vojáci letecký útok na město Rafáh. Na to dopadaly střely i dnes dopoledne.
Kromě války v Pásmu Gazy musí Izrael řešit i problémy s Hizballáhem. Ten dnes ostřeloval Golanské výšíny.
Izraelská armáda používá v Pásmu Gazy roboty nebo zbraně a bojová zařízení naváděná umělou inteligencí. Při práci v tunelech pod budovami v Gaze využívá robotické psy, aby neohrozila své lidi a skutečné psy. V akci je také třeba dron přezdívaný Kohout.
Počínání izraelské armády vzbuzuje stále větší kritiku i ze strany Spojených států, dosud největšího izraelského podporovatele. Prezident Joe Biden jako viníka vidí izraelského předáka Benjamina Netanjahua. Ten se ale kritice brání.
Pásmo Gazy zažilo odvrácenou tvář humanitární pomoci. Jedné z beden se neotevřel padák a ta zabila pět lidí a dalších dvacet zranila.
Americký prezident Joe Biden ve své zprávě o stavu unie obhajoval finanční i vojenskou pomoc Ukrajině, kde vyjádřil potřebu dále bojovat. Naopak u války v Pásmu Gazy vyzval k příměří.