Lesní požáry zabíjí ročně více než deset tisíc lidí, nadýchají se toxických zplodin
Čím dál častější lesní požáry podpořené změnou klimatu mají na svědomí tisíce životů ročně.
Čím dál častější lesní požáry podpořené změnou klimatu mají na svědomí tisíce životů ročně.
I krátkodobé překročení limitu oteplení o 1,5 stupně Celsia může způsobit nevratné škody, včetně zvyšování hladin moří a ztráty biodiverzity. Vědci varují, že bez okamžité akce se těmto důsledkům nelze vyhnout.
Odborníci se chystají zahájit experimenty s hnojením Tichého oceánu železem, aby zvýšili absorpci oxidu uhličitého.
Navzdory celosvětovým snahám o snížení emisí došlo za poslední dvě desetiletí k 20procnetnímu nárůstu emisí metanu způsobených lidskou činností, což vážně ohrožuje cíle Pařížské dohody o globálním oteplování.
Klimatické změny zvyšují riziko požárů a znečištění ovzduší, což negativně ovlivňuje lidské zdraví, ekosystémy a zemědělství, uvádí nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO).
Letní vedra na Balkáně letos překonala historické rekordy. Dlouhé období bez srážek a teploty přesahující 30 stupňů způsobily devastaci zemědělství, lesní požáry a vážné problémy s vodou.
Sicílie a Sardinie trpí nejhorším suchem za posledních 20 let. Podle vědců by bez klimatických změn způsobených lidmi nebyla současná sucha tak extrémní.
Ledovce v okolí Salcburku zažívají dramatický úbytek ledu. Podle glaciologa Bernharda Zagela ztratily některé ledovce za posledních 25 let až polovinu své hmoty. Pokud bude trend pokračovat, za 10 let možná nebudou v oblasti viditelné žádné ledovce.
Jako začarovaný kruh se jeví další propad Batagajského kráteru. Ten se propadá kvůli tání permafrostu, přičemž on sám uvolňuje skleníkové plyny, které podporují další oteplování a s tím spojené tání.
Rekordy padají dál. Srpen bude pravděpodobně nejteplejším měsícem v historii světového měření teplot.