Rekordní vedra na Balkáně sužují region a ničí hospodářství
Letní vedra na Balkáně letos překonala historické rekordy. Dlouhé období bez srážek a teploty přesahující 30 stupňů způsobily devastaci zemědělství, lesní požáry a vážné problémy s vodou.
Letní vedra na Balkáně letos překonala historické rekordy. Dlouhé období bez srážek a teploty přesahující 30 stupňů způsobily devastaci zemědělství, lesní požáry a vážné problémy s vodou.
Sicílie a Sardinie trpí nejhorším suchem za posledních 20 let. Podle vědců by bez klimatických změn způsobených lidmi nebyla současná sucha tak extrémní.
Ledovce v okolí Salcburku zažívají dramatický úbytek ledu. Podle glaciologa Bernharda Zagela ztratily některé ledovce za posledních 25 let až polovinu své hmoty. Pokud bude trend pokračovat, za 10 let možná nebudou v oblasti viditelné žádné ledovce.
Jako začarovaný kruh se jeví další propad Batagajského kráteru. Ten se propadá kvůli tání permafrostu, přičemž on sám uvolňuje skleníkové plyny, které podporují další oteplování a s tím spojené tání.
Rekordy padají dál. Srpen bude pravděpodobně nejteplejším měsícem v historii světového měření teplot.
Papež František chce na své 14denní cestě Asií a Oceánií hovořit o klimatické změně. Místa, která navštíví, jsou jí už velmi poznamenána.
Tichomořské ostrovy čelí existenční hrozbě kvůli zrychlujícímu se růstu hladiny moří, oteplování oceánů a okyselování vody.
Zprávy o globálně nejteplejším roku, kterým se letošek pravděpodobně stane, potvrzuje i nový rekord z Austrálie. Ten padl uprostřed tamní zimy.
Teplota Středozemního moře ve čtvrtek dosáhla rekordní hodnoty 28,9 stupňů Celsia, oznámili španělští vědci. Tento údaj překonal rekord z minulého měsíce a znovu upozornil na dopady klimatických změn.
Evropa se v posledních dnech potýká s neobyčejně vysokými teplotami, které zasáhly téměř celý kontinent. Například v Itálii pokračují vlny veder od června, přičemž teploty v některých oblastech překračují 40 stupňů.