Emise CO2 dosahují rekordních hodnot, varují odborníci
Podle expertů se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře za poslední dvě desetiletí zvýšily o více než 10 procent.
Podle expertů se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře za poslední dvě desetiletí zvýšily o více než 10 procent.
Čím dál častější lesní požáry podpořené změnou klimatu mají na svědomí tisíce životů ročně.
I krátkodobé překročení limitu oteplení o 1,5 stupně Celsia může způsobit nevratné škody, včetně zvyšování hladin moří a ztráty biodiverzity. Vědci varují, že bez okamžité akce se těmto důsledkům nelze vyhnout.
Odborníci se chystají zahájit experimenty s hnojením Tichého oceánu železem, aby zvýšili absorpci oxidu uhličitého.
Navzdory celosvětovým snahám o snížení emisí došlo za poslední dvě desetiletí k 20procnetnímu nárůstu emisí metanu způsobených lidskou činností, což vážně ohrožuje cíle Pařížské dohody o globálním oteplování.
Klimatické změny zvyšují riziko požárů a znečištění ovzduší, což negativně ovlivňuje lidské zdraví, ekosystémy a zemědělství, uvádí nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO).
Letní vedra na Balkáně letos překonala historické rekordy. Dlouhé období bez srážek a teploty přesahující 30 stupňů způsobily devastaci zemědělství, lesní požáry a vážné problémy s vodou.
Sicílie a Sardinie trpí nejhorším suchem za posledních 20 let. Podle vědců by bez klimatických změn způsobených lidmi nebyla současná sucha tak extrémní.
Ledovce v okolí Salcburku zažívají dramatický úbytek ledu. Podle glaciologa Bernharda Zagela ztratily některé ledovce za posledních 25 let až polovinu své hmoty. Pokud bude trend pokračovat, za 10 let možná nebudou v oblasti viditelné žádné ledovce.
Jako začarovaný kruh se jeví další propad Batagajského kráteru. Ten se propadá kvůli tání permafrostu, přičemž on sám uvolňuje skleníkové plyny, které podporují další oteplování a s tím spojené tání.