Arktický led dosáhl nejnižší zimní úrovně za 47 let
Arktický led dosáhl nejslabšího zimního vrcholu za posledních 47 let, což je alarmující známka klimatických změn.
Arktický led dosáhl nejslabšího zimního vrcholu za posledních 47 let, což je alarmující známka klimatických změn.
Globální hladina moří v roce 2024 rostla rychleji, než předpovídaly modely. Podle studie vedené NASA za tím stojí extrémní oteplování oceánů a tání ledovců. Tempo vzestupu se oproti minulým letům výrazně zrychlilo.
Nová analýza ukázala, že více než polovina všech emisí CO2 z fosilních paliv v roce 2023 pocházela pouze od 36 společností, přičemž mezi nimi figurovaly giganti jako Saudi Aramco, Shell, ExxonMobil či indická Coal India.
Program Green Deal For Europe nemá v České republice většinové zastání. Jako příležitost pro boj s klimatickou změnou jej chápe pouze 27 procent Čechů.
Zpomalení antarktického proudu by mohlo výrazně ovlivnit život v oceánu. Na svědomí bude mít i další tání ledovců.
Pokud se neomezí emise, do konce století by mohlo v Evropě přibýt přes 2,3 milionu úmrtí souvisejících s teplotami, uvádí nová studie.
UNESCO a Světová meteorologická organizace (WMO) vyhlásily rok 2025 Mezinárodním rokem ochrany ledovců, aby upozornily na rychlý úbytek těchto neocenitelných zdrojů vody, které zásobují více než dvě miliardy lidí.
Uplynulý rok bude v historii zapsaný jako nejteplejší za dobu měření. Hodnoty dosáhly kritické meze.
Světová meteorologická organizace (WMO) předpovídá, že rok 2024 bude prohlášen za nejteplejší rok v historii, což uzavírá desetiletí nevídaného oteplování způsobeného lidskou činností.
Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) byl rok 2023 nejsušší v historii pro globální řeky za posledních 33 let, což signalizuje zásadní změny v dostupnosti vody.