Klimatická krize se prohlubuje, varuje OSN
Nová zpráva Světové meteorologické organizace přináší alarmující zjištění – klimatické změny se zrychlují a některé jejich důsledky budou nevratné po celá staletí.
Nová zpráva Světové meteorologické organizace přináší alarmující zjištění – klimatické změny se zrychlují a některé jejich důsledky budou nevratné po celá staletí.
Pode evropské meteorologické služby Copernicus byl letošní březen opět rekordní. Teploty se podepisují i na stavu arktického ledovce.
Arktický led dosáhl nejslabšího zimního vrcholu za posledních 47 let, což je alarmující známka klimatických změn.
Globální hladina moří v roce 2024 rostla rychleji, než předpovídaly modely. Podle studie vedené NASA za tím stojí extrémní oteplování oceánů a tání ledovců. Tempo vzestupu se oproti minulým letům výrazně zrychlilo.
Nová analýza ukázala, že více než polovina všech emisí CO2 z fosilních paliv v roce 2023 pocházela pouze od 36 společností, přičemž mezi nimi figurovaly giganti jako Saudi Aramco, Shell, ExxonMobil či indická Coal India.
Program Green Deal For Europe nemá v České republice většinové zastání. Jako příležitost pro boj s klimatickou změnou jej chápe pouze 27 procent Čechů.
Zpomalení antarktického proudu by mohlo výrazně ovlivnit život v oceánu. Na svědomí bude mít i další tání ledovců.
Pokud se neomezí emise, do konce století by mohlo v Evropě přibýt přes 2,3 milionu úmrtí souvisejících s teplotami, uvádí nová studie.
UNESCO a Světová meteorologická organizace (WMO) vyhlásily rok 2025 Mezinárodním rokem ochrany ledovců, aby upozornily na rychlý úbytek těchto neocenitelných zdrojů vody, které zásobují více než dvě miliardy lidí.
Uplynulý rok bude v historii zapsaný jako nejteplejší za dobu měření. Hodnoty dosáhly kritické meze.