Klimatické plány hatí metan z mokřadů. Jeho emisi rostou závratnou rychlostí
Emise metanu rostly za posledních pět let rychleji než v jakémkoli jiném zaznamenaném období. Viníkem jsou tropické mokřady.
Emise metanu rostly za posledních pět let rychleji než v jakémkoli jiném zaznamenaném období. Viníkem jsou tropické mokřady.
V příštích letech chce Praha vysázet 900 stromů. Půjde především o druhy, které nejsou pro naše klimatické podmínky příliš typické. Město chce otestovat, které stromy u nás obstojí v boji proti oteplování a zvládnou změny klimatu.
Vědci jsou si téměř jisti, že rok 2024 bude nejteplejším rokem, který kdy byl zaznamenán. Globální průměrná teplota je o 0,71 °C vyšší než průměr z let 1991 až 2020, a to i po rekordně teplém létě.
Podle expertů se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře za poslední dvě desetiletí zvýšily o více než 10 procent.
Čím dál častější lesní požáry podpořené změnou klimatu mají na svědomí tisíce životů ročně.
I krátkodobé překročení limitu oteplení o 1,5 stupně Celsia může způsobit nevratné škody, včetně zvyšování hladin moří a ztráty biodiverzity. Vědci varují, že bez okamžité akce se těmto důsledkům nelze vyhnout.
Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) byl rok 2023 nejsušší v historii pro globální řeky za posledních 33 let, což signalizuje zásadní změny v dostupnosti vody.
Odborníci se chystají zahájit experimenty s hnojením Tichého oceánu železem, aby zvýšili absorpci oxidu uhličitého.
Navzdory celosvětovým snahám o snížení emisí došlo za poslední dvě desetiletí k 20procnetnímu nárůstu emisí metanu způsobených lidskou činností, což vážně ohrožuje cíle Pařížské dohody o globálním oteplování.
Klimatické změny zvyšují riziko požárů a znečištění ovzduší, což negativně ovlivňuje lidské zdraví, ekosystémy a zemědělství, uvádí nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO).