Evropský námořní sektor pokročil směrem k udržitelnosti
Evropský námořní sektor udělal pokrok v oblasti udržitelnosti, ale aby splnil klimatické a environmentální cíle EU, bude muset zvýšit své úsilí v následujících letech.
Evropský námořní sektor udělal pokrok v oblasti udržitelnosti, ale aby splnil klimatické a environmentální cíle EU, bude muset zvýšit své úsilí v následujících letech.
Česká republika v roce 2023 poprvé od roku 1990 snížila emise skleníkových plynů pod hranici sto milionů tun. Podle Ministerstva životního prostředí klesly oproti předchozímu roku o 15 procent, což představuje rekordní snížení o 17,5 milionu tun.
Smog na severovýchodě Moravy v tomto ročním období není ničím neobvyklým. Nejhorší situace je na Karvinsku.
Výnosy z emisních povolenek budou nově směřovány výhradně na projekty snižující dopady změny klimatu. Změnu přináší novela zákona schválená Senátem.
Dramatické klimatické změny mění ekosystém Arktidy. Oblast, která po staletí pohlcovala emise, nyní přispívá k jejich růstu. Odborníci varují před globálními důsledky.
V reakci na rostoucí frustraci z pomalého pokroku v boji proti změnám klimatu se stále více diskutuje o solárním geoinženýrství. Vědci však varují, že zásahy do sluneční radiace mohou mít nepředvídatelné a ničivé důsledky.
V rámci všeobecného trendu, který jde cestou ekologie a větší ochrany klimatu, bude dánská společnost Maersk loďmi s pohonem na metanol. Ten výrazně ušetří emise oxidu uhličitého.
Česká republika posiluje opatření proti emisím fluorovaných skleníkových plynů (F-plynů), které výrazně přispívají ke globálnímu oteplování.
Evropa ztrácí naplňováním klimatických cílů konkurenceschopnost. navíc kvůli přístupu zbytku světa se původní plány nedaří naplňovat.
Podle expertů se koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře za poslední dvě desetiletí zvýšily o více než 10 procent.