Inflace zpomalila, potraviny a bydlení přesto zdražují
Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně vzrostly o tři procenta, což znamená zrychlení inflace oproti listopadovým 2,8 procenta.
Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně vzrostly o tři procenta, což znamená zrychlení inflace oproti listopadovým 2,8 procenta.
Míra nezaměstnanosti v České republice dosáhla v listopadu 2024 hodnoty 2,8 procenta. Oproti stejnému období v roce 2023 se zvýšila o 0,2 procentního bodu, což je však stále jedna z nejnižších úrovní v Evropě.
V listopadu letošního roku došlo v Česku k mírnému poklesu cen zemědělských výrobků, které se meziměsíčně snížily o dvě procenta. Na druhé straně však meziročně vzrostly o 5,5 procenta.
Meziroční inflace v listopadu dosáhla 2,8 procenta, stejně jako v říjnu, uvedl Český statistický úřad. Největší růst zaznamenaly ceny bydlení, vodného a stočného. Přesto je výsledek lepší, než analytici očekávali.
Česká průmyslová výroba v říjnu meziročně klesla o 2,1 procenta, což ukončilo dvouměsíční růst.
Maloobchodní tržby v Česku opět vzrostly, konkrétně v říjnu meziročně o 5,5 procent.
Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla o sedm procent na 45 412 korun, což znamená reálný nárůst o 4,6 procenta. Medián mezd, tedy střední hodnota, dosáhl 40 482 korun.
Ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostl český hrubý domácí produkt (HDP) o 0,4 procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím a meziročně o 1,3 procenta.
Za růstem o šest procent oproti loňským 5,67 bilionu stojí především oslabení koruny vůči euru, které exportérům zvyšuje zisky.
Česká ekonomika letos poroste jen o jedno procento, ale příští rok by měla zrychlit na 2,4 procenta. Potenciál růstu podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) omezují dlouhodobé problémy.