Muž z oceli nebo zbojník Koba? Sovětský vůdce by oslavil 145. narozeniny
Jako mladý Gruzínec obdivoval legendárního loupežníka Kobu, jehož jménem si nechával později říkat. Jenže nakonec, aby ovládl Sovětský svaz, stal se Stalinem, mužem z oceli.
Jako mladý Gruzínec obdivoval legendárního loupežníka Kobu, jehož jménem si nechával později říkat. Jenže nakonec, aby ovládl Sovětský svaz, stal se Stalinem, mužem z oceli.
V okamžiku, kdy Edvard Beneš a Josif Stalin přesně před 80 lety podepsali československo-sovětskou smlouvu, zpečetili tím osud země na dlouhá léta.
Willy Brandt uprchl ve třicátých letech před nacisty do Skandinávie jako první německý politik, navíc jako kancléř, a tudíž i faktický nástupce Adolfa Hitlera. Polským Židům se pak omluvil za druhou světovou válku.
Přestože Jan Cimbura nepatří podle historiků mezi nejlepší Čápova díla, po válce jej soudili jen podle něho. Obsahuje totiž scénu vyhnání Žida z hospody, kterou do filmu protlačili sami nacisté.
Oč jsou ateliéry na Barrandově proslulejší, o to pohnutější život zažil jejich zakladatel Miloš Havel. Nechyběla v něm ani emigrace a komunistický žalář.
S výsledkem první světové války se nikdy nesmířil jeden z jejich aktivních účastníků, Adolf Hitler. Ještě větší válečnou hrůzou chtěl potupu Německa smazat.
Křišťálová noc, progrom proti Židům v roce 1938, měl za důsledek konečné řešení židovské otázky a holocaust. Antisemitské nálady lomcují ale i dnešním Německem.
Karel Hašler by dnes oslavil 144. narozeniny. Ačkoliv před více než 80 lety zemřel v koncentračním táboře, popularita jeho skladeb trvá.
Mezinárodní trestní tribunál poslal v Norimberku na smrt dvanáct nacistických pohlavárů. Den před vykonáním rozsudku Hermann Göring, čili muž číslo dvě Třetí říše, sebevraždu.
Na sudetské pohraničí měl Adolf Hitler zálusk už delší dobu a provokatérské akce z léta 1938 tomu nasvědčovaly. Západní mocnosti ale věřily, že pokud mu československé území dají, zachrání tím mír.