Konec první světové války znamenal faktický začátek té druhé
S výsledkem první světové války se nikdy nesmířil jeden z jejich aktivních účastníků, Adolf Hitler. Ještě větší válečnou hrůzou chtěl potupu Německa smazat.
S výsledkem první světové války se nikdy nesmířil jeden z jejich aktivních účastníků, Adolf Hitler. Ještě větší válečnou hrůzou chtěl potupu Německa smazat.
Křišťálová noc, progrom proti Židům v roce 1938, měl za důsledek konečné řešení židovské otázky a holocaust. Antisemitské nálady lomcují ale i dnešním Německem.
Karel Hašler by dnes oslavil 144. narozeniny. Ačkoliv před více než 80 lety zemřel v koncentračním táboře, popularita jeho skladeb trvá.
Mezinárodní trestní tribunál poslal v Norimberku na smrt dvanáct nacistických pohlavárů. Den před vykonáním rozsudku Hermann Göring, čili muž číslo dvě Třetí říše, sebevraždu.
Na sudetské pohraničí měl Adolf Hitler zálusk už delší dobu a provokatérské akce z léta 1938 tomu nasvědčovaly. Západní mocnosti ale věřily, že pokud mu československé území dají, zachrání tím mír.
Přesně před 110 lety, 25. září 1913, se narodil jeden z největších českých fotbalistů, Josef Bican. Své si užil s nacisty i komunisty.
Mobilizace měla ukázat sílu československé armády. Prezident Beneš ji vyhlásil přesně před 85 lety, už za týden ji ale zdecimovala Mnichovská dohoda.
Ačkoliv její kariéra byl náhoda, nakonec dosáhla velké popularity. Dnes by Věra Ferbasová oslavila 110. narozeniny.
Jeho komunistické přesvědčení a láska k Sovětskému svazu jej dovedla na nacistické popraviště. Toho ostatně komunistická propaganda řádně využila.
Ve světě druhá světová válka neskončila v květnu 1945. Její konec se datuje až ke kapitulaci Japonska z 2. září 1945.