Ve Wansee se rozhodlo o osudu Židů. Teď se poblíž jedná o migrantech
Po konferenci ve Wansee, od níž dnes uběhlo 82 let, Němci konečnému řešení židovské otázky tleskali. Dnes se proti závěrům tajného jednání o deportacích migrantů bouří.
Po konferenci ve Wansee, od níž dnes uběhlo 82 let, Němci konečnému řešení židovské otázky tleskali. Dnes se proti závěrům tajného jednání o deportacích migrantů bouří.
Celou válku Ervín Hoida bojoval na západě, za což ho v poválečném Československu čekaly trable. Odešel proto do Anglie, kde nyní zemřel ve věku 105 let.
Přesně před 94 lety se narodila Taťjana Savičevová, jejíž zápisky v deníku během blokády Leningradu pomohly usvědčit nacistické pohlaváry z válečných zločinů a genocidy. Sama se však konce války nedočkala.
Dálnice D1 má dnes pětaosmdesátiny. Její stavbu nejprve zastavili nacisté a poté i komunisté, aby dnes byla nejvytíženější dopravní tepnou v republice.
NATO chce Rusku demonstrovat svou jednotu. Cvičení Steadfast Defender se zúčastní armády všech členských států. Bude se jednat o největší akci od druhé světová války.
I po více než třiceti letech po smrti posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka si někteří slovenští politici připomínají jeho práci. Jedním z nich je i premiér Robert Fico.
Jako mladý Gruzínec obdivoval legendárního loupežníka Kobu, jehož jménem si nechával později říkat. Jenže nakonec, aby ovládl Sovětský svaz, stal se Stalinem, mužem z oceli.
V okamžiku, kdy Edvard Beneš a Josif Stalin přesně před 80 lety podepsali československo-sovětskou smlouvu, zpečetili tím osud země na dlouhá léta.
Willy Brandt uprchl ve třicátých letech před nacisty do Skandinávie jako první německý politik, navíc jako kancléř, a tudíž i faktický nástupce Adolfa Hitlera. Polským Židům se pak omluvil za druhou světovou válku.
Přestože Jan Cimbura nepatří podle historiků mezi nejlepší Čápova díla, po válce jej soudili jen podle něho. Obsahuje totiž scénu vyhnání Žida z hospody, kterou do filmu protlačili sami nacisté.