První srpnový den jako symbol jednoho triumfu i pádu hitlerovského nacismu
1. srpen je pro historii důležitý den, symbolizuje totiž jeden z největších vrcholů nacismu, ale i začátek jeho konce.
1. srpen je pro historii důležitý den, symbolizuje totiž jeden z největších vrcholů nacismu, ale i začátek jeho konce.
Elita západního světa se sešla včera a dnes na oslavách 80 let vylodění spojenců v Normandii. Vzácnými hosty byli i přeživší veteráni a pamětníci tohoto přelomového okamžiku druhé světové války.
Ve vojenské terminologii se Dnem D označuje každý den, kdy má dojít k nějaké akci. Ale jediný, který skutečně pod tímto označením vstoupil do historie, se uskutečnil na plážích Normandie přesně před 80 lety.
Od smrti Reinharda Heydricha dnes uplynulo 82 let. To, co následovalo po ní, patří k nejtemnějším úsekům českých dějin.
Problém války v Pásmu Gazy rezonuje i v historických souvislostech. V Paříži vandalové poničili pomník židovských obětí druhé světové války.
Výročí konce druhé světové války se spojuje také s amnestiemi. Komunisté v ten den z vězení propouštěli i své politické oponenty.
Odlišnost současného Slovenska a České republiky se znovu projevila při oslavách konce druhé světové války. Politici obou států se v projevech zaměřili na válku na Ukrajině, ale každý z jiného úhlu pohledu.
Vedení státu si připomíná konec války na Vítkově. Prezident Pavel pak na Hradě jmenuje nové generály.
Příznivci osvobození Palestiny neomaleným způsobem narušili akci Pochod živých, která je připomínkou obětí holokaustu. Navíc se koná na místě, kde se tato zvěrstva páchala, v koncentračních táborech Osvětim a Březinka.
Každoroční oslavy porážky nacistického Německa vrcholí dnes v Plzni. Ta byla největším tuzemským městem, který osvobodila americká armáda.