Aplikace na sledování přívalových povodní je opět v provozu
Český hydrometeorologický ústav spustil koncem dubna opět online nástroj, který pomáhá včas varovat před hrozícími přívalovými povodněmi.
Český hydrometeorologický ústav spustil koncem dubna opět online nástroj, který pomáhá včas varovat před hrozícími přívalovými povodněmi.
ČHMÚ varuje před ojedinělými, ale silnými bouřkami, které mohou doprovázet přívalové srážky, krupobití a silný vítr.
Loňské zářijové povodně byly nejničivější za poslední roky, ale díky přesným předpovědím Českého hydrometeorologického ústavu se podařilo povodňovou vlnu zpomalit a zmírnit její dopady.
Jak vznikají předpovědi počasí? Jak se měří kvalita ovzduší? A jaké extrémy nám počasí přináší? Na tyto otázky odpoví Den otevřených dveří Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Začátek týdne přinesl do Česka mrazivé teploty, které v některých oblastech spadly hluboko pod nulu. Na Jizerce naměřili v noci až minus 27 stupňů.
Leden přinesl do České republiky teploty nad normál, ale srážky byly v průměru.
Ve čtvrtek se teploty v Česku dostanou až k deseti stupňům, ale zima se vrátí už o víkendu. Po teplém čtvrtku a pátku, kdy se denní maxima budou pohybovat kolem pěti až devíti stupňů, se na sobotu a neděli ochladí.
Rok 2024 přinesl pozitivní zprávy o kvalitě ovzduší v České republice, když se ukázalo, že koncentrace znečišťujících látek byly nižší než v předchozích obdobích.
Ve čtvrtek ráno a dopoledne přejde přes Českou republiku pásmo srážek, které na většině území způsobí mrznoucí déšť a tvorbu ledovky.
Prosinec byl na území České republiky teplotně i srážkově normální. Průměrná teplota vzduchu dosáhla 0,9 stupňů, což je o 1,3 stupně více než dlouhodobý normál.