Tsunami donutilo Chilany k evakuaci. Zemětřesení zasáhlo i Antarktidu
Život na jihu Chile se už vrací k normálu. Tsunami, před kterým varovala tamní meteorologická služba, nakonec nepřišlo.
Život na jihu Chile se už vrací k normálu. Tsunami, před kterým varovala tamní meteorologická služba, nakonec nepřišlo.
Hladiny moří a oceánů se za posledních přibližně dvacet let zvedly o téměř dva centimetry. Za alarmující výsledky mohou extrémně rychle tající ledovce.
Největší ledovec světa je v pohybu a směřuje k jednomu z největších domovů tučňáků a tuleňů. Těm může jeho pouť způsobit nemalé problémy.
Už prvního ledna vyráží první tým z Masarykovy univerzity do Antarktidy, druhý ho bude následovat 11. ledna. Jejich cílem je pokračovat v monitorování klimatu a sledovat stav polárních a geo- a ekosystémů, zejména ledovců.
Dvanáct států, včetně USA a Sovětského svazu, podepsalo v roce 1959 Antarktickou smlouvu. Dohoda zakazuje vojenské aktivity a testování zbraní na Antarktidě, čímž vytvořila první kontrolní režim zbraní v období studené války.
Americký polárník Richard Byrd a jeho tři společníci uskutečnili první let přes Jižní pól již před 95 lety. Po neuvěřitelném 18 hodinovém letu z jejich základny na Rossově šelfově ledovci přistáli zpět, čímž přepsali dějiny letectví a polární expedice.
Kvůli propuštění aktivisty Paula Watsona z grónské vazby už vznikla řada petic. Japonsko však trvá na jeho vydání.
Nové snímky odkrývají současný vzhled kdysi potopené slavné lodi Endurance, jejíž posádka chtěla jako první na světě přejít Antarktidu. Stav lodi je k velkému překvapení všech i po tolika letech od svého potopení téměř stejný.
Nejen, že na Antarktidě tají ledovce a mizí tam sníh, na jejím neúrodném povrchu se navíc rozrůstá zeleň. To se může jevit na první pohled jako skvělá zpráva. Opak je ale pravdou, zavlečení invazivních druhů může mít pro kontinent katastrofické následky.
Teplá oceánská voda přináší ledovcům v Antarktidě zkázu. Vědci celý proces sledují se znepokojením.