Soli mění chování bahenních sopek na Marsu
Čeští vědci přišli na to, jak soli ovlivňují pohyb bahna na Marsu, konkrétně u jeho bahenních sopek.
Čeští vědci přišli na to, jak soli ovlivňují pohyb bahna na Marsu, konkrétně u jeho bahenních sopek.
Český tým vědců vyvinul první prototypy elektroniky pro spektrometr VenSpec-H, který bude součástí evropské mise EnVision. Tato sonda, plánovaná na rok 2031, má pomoci objasnit, proč se Venuše a Země vyvinuly tak odlišně.
Čeští vědci opět bodují. Získali patent za vynález systému ověřování identity pro přístup k vysoce citlivým datům. Nový systém je možné využívat pro vojenské účely, v bezpečnostních složkách nebo i v integrovaném záchranném systému.
Čeští výzkumníci vyvinuli unikátní nanovlákenné snímače pachových stop, které mohou výrazně zlepšit vyšetřování trestných činů.
Unikátní pěstební systém využívá takzvané stresování rostlin k trénování pokročilých umělých neuronových sítí. Čeští vědci tak učí umělou inteligenci, aby byla užitečná také v zemědělství při pěstování různých plodin.
Mezinárodní výzkumný tým vedený vědci Botanického ústavu AV ČR učinil průlom v poznání české flóry.
Kožní plísňové infekce, jako jsou mykózy nohou nebo nehtů, by mohly být brzy odhalovány rychleji a přesněji díky průlomovému výzkumu českých vědců.
Čeští vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR objevili nový způsob, jak bojovat s genetickými nemocemi způsobenými chybami v genetickém kódu.
Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR se zaměřili na výzkum léků proti trichomoniáze, infekční nemoci způsobené parazitem Trichomonas vaginalis.
Výzkum českých vědců z Akademie věd přináší nové poznatky o evoluci a šíření myší domácích v Evropě, které mohou pomoci pochopit i historické migrace lidí.