Mezinárodní zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta vyvolal v českých politických kruzích pozdvižení, protože trestní tribunál v Haagu oba izraelské politiky zařadil po boku ruského prezidenta Vladimira Putina. Zejména vládní politici jsou zděšeni, protože Rusko za jeho postup na Ukrajině pranýřují, kdežto válečnému tažení Izraele v Pásmu Gazy a Libanonu, se z Prahy dostává podpory.
Nešťastné rozhodnutí ICC oslabuje autoritu v jiných případech, když dává na stejnou úroveň zvolené představitele demokratického státu a předáky islamistické teroristické organizace.
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 21, 2024
Premiér Petr Fiala (ODS) už dříve označil tehdy ještě chystaný krok Haagu za „děsivý a nepředstavitelný“ a nyní své vyjádření upravil na „nešťastné rozhodnutí“. Jeho stranická kolegyně, ministryně obrany Jana Černochová zase žádá předložení důkazů pro to, aby mohl být představitel suverénního státu souzený před mezinárodním tribunálem. Lidovecký poslanec Jan Bartošek označil krok haagského soudu za neuvěřitelný právní akt a zákonodárce z ODS Jan Skopeček zase za zvrácenost. Podle Pirátů je naopak zatykač správná, kdežto Jiří Dolejš z KSČM má za to, že celá věc se stane nástrojem propagandy, stejně jako v případě Putina.
K vyjádření Haagu se vyjádřil i sám Netanjahu. Ten celou věc označil za akt antisemitismu.
Stavět na stejnou úroveň teroristu a toho, kdo proti němu brání svoji zemi, mi nepřijde správně. Také se tím snižuje důvěryhodnost soudu, který takové zatykače vydal. Nadále však platí, že Česko bude vždy prosazovat dodržování mezinárodního práva.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) November 21, 2024