Podíl nehod způsobených střety se zvěří činí na českých dálnicích 13,4 procent, což průměrně představuje více než 460 nehod ročně. Právě během podzimního období, které doprovází snížená viditelnost na silnicích, nehod se zvěří přibývá. „Nejrizikovější jsou na českých silnicích právě podzimní měsíce (září až listopad) a jarní (duben až červen), což souvisí s rozmnožovacím cyklem spárkaté zvěře a její zvýšenou aktivitou. Na podzim kulminují nehody se zvěří v listopadu, kdy se na počtu všech nehod podílí 12,3 procenty, na jaře pak v květnu, kde mají 13,2procentní podíl,“ řekl Jan Chalas ze společnosti DataFriends.
K nejvíce nehodám se zvěří na dálnicích v rámci českých regionů dochází ve Středočeském kraji, průměrně zde dojde ke 208 nehodám tohoto typu za rok. Je to dáno především hustou dálniční sítí v tomto kraji, intenzivním provozem a také rozmanitou krajinou s lesy a poli. Po Středočeském kraji následuje Vysočina s průměrně 52 nehodami ročně a Jihomoravský kraj s 51 nehodami ročně.
„V porovnání s průměrnou škodou celkově na českých silnicích, 44 637 korun, je průměrná škoda nehod na dálnicích způsobených střetem se zvěří dvojnásobná, a to ve výši 77 897 korun,“ uvedl Petr Jedlička, vedoucí oddělení pojistné matematiky a analýz České kanceláře pojistitelů.
V rámci dálnic jsou nejrizikovějšími úseky, kde dochází nejčastěji ke srážce se zvěří, D10 poblíž Benátek nad Jizerou u Kbel a D10 na 36. kilometru poblíž Pískové Lhoty. Následuje D4 v Mníšku pod Brdy poblíž exitu na 18. kilometru a D8 u Řehlovic.