čtvrtek 21. listopadu 2024

Zubří stáda zmírňují dopady klimatické krize. Dokážou to i další zvířata

Studie ukázala, že volně žijící stáda zvířat mohou lidem pomoci v boji s klimatickou krizí. Díky svému přirozenému chování dokáží jednak stimulovat růst rostlin, ale hlavně se podílí na zadržování uhlíku v půdě.

18201136370_c1b7fd2584_h

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Flickr

Velká stáda přežvýkavců, jsou vnímána často jako producenti obrovského množství skleníkového plynu metanu, který je jako oxid uhličitý zodpovědný za oteplování planety. Vědci však nyní přišly s výzkumem, že některé druhy těchto zvířat naopak mohou ve volné přírodě dopady klimatické krize svým přirozeným chováním zmírňovat.

Odborníci se zaměřili na stádo zubrů evropských v Rumunsku. Zmínění býložravci svou migrací přes krajinu pomáhají dupáním udržovat uložený uhlík pod povrchem země. Svým trusem navíc krajinu hnojí a semena rostlin, které jsou podstatným uhlíkovým filtrem, rozsévají. Hojným spásáním rostliny je nutí k rychlejšímu rozrůstání.

Podle výsledků výzkumu dokáže tamní stádo bizonů, které v současné době čítá 170 jedinců, zachytit až 54 tisíc tun oxidu uhličitého za rok. To odpovídá ročním emisím 43 tisíc aut. Vědci zkoumali i další druhy zvířat, jako například slony, pakoně, ale i vlky, a zjistili, že i oni dokážou zmírnit dopad klimatických změn.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: Yale School of Enviroment

Související

euro
Ekonomika

Inflace v EU mírně vzrostla

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje

Mládě orla opičího
Domácí Fauna

Liberecká zoo pomohla zachránit ohroženého orla opičího

kontrola budek pro sovu pálenou
Domácí Fauna

Miliony na ochranu zvířat. Startuje program podpory záchranných stanic