Způsobil světovou válku, ale jejího konce se nedožil. Principovi by dnes bylo 130 let

Přesně před 130 lety se narodil Gavrilo Princip. Muž, který podnítil první světovou válku.

Sarajevo_trial

Proces s atentátníky. Princip sedí uprostřed.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Proces s atentátníky. Princip sedí uprostřed.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Výstřelem z poloautomatické pistole Browning M 1910 způsobil teprve 20letý bosenský Srb Gavrilo Princip jednu z nejdůležitějších událostí v dějinách novověku, která způsobila přepsání po století platných pořádků. Když totiž 28. června 1914 vystřelil v Sarajevu tento mladík na nástupce rakousko-uherského trůnu František Ferdinanda D´Este, dali s věci do pohybu a kolo dějin už nešlo zastavit, protože právě odstartovala dosud nejstrašnější válka v dějinách. Jejího konce se Princip nedožil, přestože se za smrt arcivévody z Konopiště, vyhnul trestu smrti. Dostal však dvacet let žaláře, které si odpykával v terezínské pevnosti, kde také v předvečer konce války, v dubnu 1918 zemřel.

Princip se narodil 25. července 1894, přesně před 130 lety a už v útlém věku byl politicky aktivní a vykazoval militantní sklony. Přestože kvůli prodělané tuberkulóze trpěl celoživotně zdravotními problémy, zaspal se na vojenskou školu v Sarajevu a brzy vstoupil do radikální politické skupiny Mladá Bosna, úzce spolupracující s další frakcí Černá ruka. Právě členové těchto skupin se už v roce 1912 dohodli, že zabijí rakousko-uherského císaře Františka Josefa I.

Když však měl v červnu do Sarajeva zavítat jeho nástupce, vytušili svou příležitost. První pokus o atentát jim nevyšel, ale o několik minut později, kdy nečekaně vozidlo s následovníkem trůnu změnilo plánovanou trasu, vyšel Princip z jednoho z obchodů a rázem se ocitl Františkovi Ferdinandovi takřka na dosah. Příležitosti využil a na místě zůstal mrtvý nejen habsburský dědic, ale i jeho žena Žofie Chotková.

Princip se na místě pokusil spáchat sebevraždu, ale zbraň mu selhala, stejně jako vyzvracel kapsli kyanidu, kterou měl připravenou ke spolknutí. O sebevraždu se pak pokusil i ve vězení, kde byl vystaven velmi krutým podmínkám, ovšem nakonec jej zabila tuberkulóza, kterou už prodělal v dětství.

Autor: Jan Skala

Související

Petr Pavel
Domácí

Pavel míří do Černé Hory a Bosny a Hercegoviny

Mapa Společnosti národů
Zahraniční Výročí

Předchůdce OSN se zrodil před 105 lety

Foto z Vánočního příměří roku 1914
Zahraniční Výročí

Vánoční příměří slaví 110 let

profimedia-0947655887
Zahraniční Video

Výbuch v Moskvě zabil ruského generála Kirillova. Bomba byla na koloběžce