Odstřižení Německa od jaderné energetiky a příklon výhradně k obnovitelným zdrojům prožívá další symbolický okamžik. Dolnosaské ministerstvo životního prostředí totiž podepsalo souhlas s demontáží první z řady německých jaderných elektráren. První zmizí ze světa komplex Gronhde, který stojí poblíž dolnosaské obce Emmerthal. V něm se elektřina vyráběla od roku 1984, provoz skončil 31. prosince 2021.
„Jaderná energie je v Německu historií. Zahájení vyřazování z provozu a demontáže jaderné elektrárny Grohnde, je pro Dolní Sasko důležitým milníkem. Důsledně vyřazujeme jaderná zařízení a zajišťujeme nejvyšší úroveň bezpečnosti při demontáži,“ uvedl německý ministr životního prostředí a člen hnutí Greenpeace Christian Meyer (Zelení).
Wahrscheinlich schafft #Niedersachsen als Steomüberschussland und Hochburg der Erneuerbaren 2023 sogar über 100 % Bruttostromverbrauch aus EE, da wir 2022 mehr als 25 TwH trotz Abschaltung #AKW in andere Länder exportiert #Klimaschutz #Energiewende https://t.co/x2mqd7V1Xp pic.twitter.com/XhwX4PRhU8
— Christian Meyer (@GruenMeyer) December 19, 2023
Německo o odstavení jaderných elektráren a jejich následné demontáži rozhodlo poté, co vlna tsunami v roce 2011 zničila jadernou elektrárnu v japonské Fukušimě a oblast se pak potýkala s následky jaderné katastrofy. Přestože celý svět navzdory haváriím ve Fukušimě a předtím v sovětském Černobylu posiluje jadernou energetiku, Německo jde zcela opačným směrem.