Zpět na zelenou louku. Německo začne demontovat první jadernou elektrárnu

Němci rozhodli o demontáži první jaderné elektrárny. V rámci příklonu pouze k přírodním zdrojům čeká takový osud všechny komplexy tohoto druhu.

KKW_Grohnde

Tento obrázek do pár let bude minulostí.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Tento obrázek do pár let bude minulostí.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Odstřižení Německa od jaderné energetiky a příklon výhradně k obnovitelným zdrojům prožívá další symbolický okamžik. Dolnosaské ministerstvo životního prostředí totiž podepsalo souhlas s demontáží první z řady německých jaderných elektráren. První zmizí ze světa komplex Gronhde, který stojí poblíž dolnosaské obce Emmerthal. V něm se elektřina vyráběla od roku 1984, provoz skončil 31. prosince 2021.

„Jaderná energie je v Německu historií. Zahájení vyřazování z provozu a demontáže jaderné elektrárny Grohnde, je pro Dolní Sasko důležitým milníkem. Důsledně vyřazujeme jaderná zařízení a zajišťujeme nejvyšší úroveň bezpečnosti při demontáži,“ uvedl německý ministr životního prostředí a člen hnutí Greenpeace Christian Meyer (Zelení).

Německo o odstavení jaderných elektráren a jejich následné demontáži rozhodlo poté, co vlna tsunami v roce 2011 zničila jadernou elektrárnu v japonské Fukušimě a oblast se pak potýkala s následky jaderné katastrofy. Přestože celý svět navzdory haváriím ve Fukušimě a předtím v sovětském Černobylu posiluje jadernou energetiku, Německo jde zcela opačným směrem.

Autor: Jan Skala

Související

Mercedes
Ekonomika Auta

Německé automobilky jsou pod tlakem. Goldman Sachs varuje před obtížným rokem

235438296_10160049744454311_3994682104646973714_n
Zahraniční

Už jste dostali dost, vzkázal Scholz Ukrajině. Sklízí za to velkou kritiku

Jaderná elektrárna Dukovany
Ekonomika

Dohoda mezi KHNP a Westinghouse otevírá cestu k Dukovanům

frankfurt
Ekonomika

Německá ekonomika upadá už druhý rok po sobě