Nejméně 400 škol s vyšším poměrem sociálně znevýhodněných žáků dostanou finanční injekci od Ministerstva školství. Podpora v celkové výší dvou miliard korun, která bude mezi školy rozdělena do roku 2025, by měla přispět ke snižování nerovností ve vzdělávání.
Vytipované školy budou za metodické podpory MŠMT a Národního pedagogického institutu ČR realizovat své vlastní projekty směřující ke zlepšení vzdělávacích výsledků žáků. „Dosažená úroveň vzdělanosti je v ČR ovlivněna nejen socioekonomickým statusem, ale i samotným místem bydliště dítěte. Například žáci žijící v oblastech s vyšším množstvím sociálně vyloučených lokalit dosahují v testech ověřujících vzdělávací výsledky nižšího skóre než žáci žijící v regionech, kde je vyšší kvalita života,“ uvedl ministr školství Vladimír Balaš.
Zatímco v Praze je podíl mladistvých s pouze základním vzděláním 2,4 %, v Ústeckém a Karlovarském kraji je to 17,4 % dětí. Podle dat MŠMT žák, který dokončí alespoň střední školu, odvede za svůj život do veřejných rozpočtů v průměru o 2,3 až 2,8 milionu korun více než žák s jen základním vzděláním.