Velké kontroverze vyvolal krok pořadatelů olympijských her v Paříži, kteří se rozhodli do zahajovacího ceremoniálu zakomponovat ztvárnění slavného obrazu Leonarda da Vinciho Poslední večeře, ovšem místo Ježíše Krista a apoštolů do podobenství zasadili transgender a drag queers modelky. Tvrdá kritika přišla nejen z Vatikánu a řad katolické církve, ale i od běžných diváků.
Církevní hodnostáři mluví o rouhačském výsměchu jedné z nejposvátnějších chvil křesťanství, kritiku si neodpustili ani konzervativní politici napříč celou Evropou. "Je to hanba nejen světového sportu, ale současně i trapná politická habaďůra na lidi, normalizace deviací," tvrdí někteří z nich.
Queer’ artist Thomas Jolly directed the Paris Olympics Opening Ceremony.
— Andrew Man (@TegoArcanaDei) July 28, 2024
Jolly was behind the idea for recreating Jesus’ Last Supper with drag queens, which featured a near-naked blue Smurf man and a drag queen exposing his testicle next to a young child. https://t.co/OaFpdeMMp4 pic.twitter.com/Puhz9im0Ka
Pořadatelé slavnostního zahájení olympijských her se nakonec za kontroverzní ztvárnění omluvili těm, které mohlo toto, podle nich umělecké ztvárnění, které nemá s náboženským výjevem nic společného, urazit. Údajně šlo o projev inkluze a tolerance.
Velký úspěch naopak při úvodním ceremoniálu sklidila Lady Gaga a francouzská metalová kapela Gojira, ovšem vrcholem celého představení bylo vystoupení těžce nemocné zpěvačky Celine Dion.