Členské státy OSN a partnerské země jednali v Uruguayi ohledně celosvětové dohody o plastech. Šlo o vůbec první globální jednání v souvislosti s plastovým znečištěním. Do roku 2024 by měl vzniknout závazný dokument, který určí podmínky výroby, zpracování i recyklace plastů, tak aby se míra plastového znečištění nenavyšovala.
V Uruguayi vyjednávalo České předsednictví spolu se Švédskem za celou Evropskou unii. Do roku 2024 se uskuteční další čtyři setkání, na jejichž konci by měla vzniknout závazná dohoda pro všechny země OSN. Navrhovaná opatření budoucí mezinárodní dohody mají dopomoci k dosažení efektivního oběhového hospodářství v oblasti plastů.
„Podle OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) se celosvětová produkce a spotřeba plastů do roku 2060 ztrojnásobí, bude-li dosavadní vývoj pokračovat. Je jasné, že spolu s výrobou a spotřebou poroste významně i plastové znečištění, proto musíme tento rostoucí trend zvrátit a zabránit tak nevratnému poškozování globálního životního prostředí a také lidského zdraví,“ řekl náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík.