středa 13. listopadu 2024

Znečištění a pracovní prostředí zvyšují úmrtnost na chronická respirační onemocnění

Podle nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí jsou chronická respirační onemocnění jednou z hlavních příčin úmrtí v Evropě. Více než třetina těchto úmrtí je přitom způsobena environmentálními faktory, kterým je možné se vyhnout.

plíce - hlen - rakovin plic

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Chronická respirační onemocnění jsou jednou z hlavních příčin úmrtí v Evropě. Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) je více než třetina těchto úmrtí způsobena environmentálními faktory, kterým lze předejít.

Zpráva EEA uvádí, že každý rok v Evropě zhruba 80 tisíc lidí umírá předčasně v důsledku chronických respiračních onemocnění souvisejících s environmentálními faktory. Mezi hlavní rizikové faktory patří znečištění ovzduší (14 % úmrtí), extrémní teploty (11 %), pracovní vystavení prachu, chemikáliím nebo extrémním podmínkám (8 %) a pasivní kouření (3 %).

Zpráva rovněž zdůrazňuje, že se těmto faktorů lze vyhnout, ale většinou je nemůže vyřešit jednotlivec. Mezi klíčová opatření, která by mohla významně snížit úmrtí, patří zlepšení kvality ovzduší, řešení energetické chudoby a přizpůsobení se změnám klimatu. Tato opatření, v kombinaci s důsledným prosazováním tabákových regulací a omezením pracovních rizik, by mohla zásadně snížit počet předčasných úmrtí v Evropě způsobených chronickými respiračními onemocněními.

Autor: Šimon Mitro

Související

OZP
Domácí

Stereotypy a bariéry brání lidem se zdravotním postižením na trhu práce

dělník
Domácí

Loni v práci zemřelo osm desítek lidí

úvodní
Zahraniční Klimatické změny

Pákistánce už několik dní dusí rekordní smog, prý za něj může Indie

větrné elektrárny
Zahraniční Klimatické změny

EU hlásí výrazný pokles emisí skleníkových plynů