sobota 10. května 2025

Znečištění a pracovní prostředí zvyšují úmrtnost na chronická respirační onemocnění

Podle nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí jsou chronická respirační onemocnění jednou z hlavních příčin úmrtí v Evropě. Více než třetina těchto úmrtí je přitom způsobena environmentálními faktory, kterým je možné se vyhnout.

plíce - hlen - rakovin plic

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Chronická respirační onemocnění jsou jednou z hlavních příčin úmrtí v Evropě. Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) je více než třetina těchto úmrtí způsobena environmentálními faktory, kterým lze předejít.

Zpráva EEA uvádí, že každý rok v Evropě zhruba 80 tisíc lidí umírá předčasně v důsledku chronických respiračních onemocnění souvisejících s environmentálními faktory. Mezi hlavní rizikové faktory patří znečištění ovzduší (14 % úmrtí), extrémní teploty (11 %), pracovní vystavení prachu, chemikáliím nebo extrémním podmínkám (8 %) a pasivní kouření (3 %).

Zpráva rovněž zdůrazňuje, že se těmto faktorů lze vyhnout, ale většinou je nemůže vyřešit jednotlivec. Mezi klíčová opatření, která by mohla významně snížit úmrtí, patří zlepšení kvality ovzduší, řešení energetické chudoby a přizpůsobení se změnám klimatu. Tato opatření, v kombinaci s důsledným prosazováním tabákových regulací a omezením pracovních rizik, by mohla zásadně snížit počet předčasných úmrtí v Evropě způsobených chronickými respiračními onemocněními.

Autor: Šimon Mitro

Související

work-3428708_1280
Ekonomika

Pětinu míst u nás zastávají cizinci. Některé obory by bez nich zanikly

znečištění
Zdraví

Z plastů do těl. PFAS látky se hromadí v přírodě i lidech

firma
Domácí AI

Zbytečná práce trápí Čechy. Umělá inteligence ohrožuje mladé pracovníky

USA
Zahraniční

Polovina Američanů dýchá škodlivé ovzduší