čtvrtek 17. července 2025

Znečištění a pracovní prostředí zvyšují úmrtnost na chronická respirační onemocnění

Podle nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí jsou chronická respirační onemocnění jednou z hlavních příčin úmrtí v Evropě. Více než třetina těchto úmrtí je přitom způsobena environmentálními faktory, kterým je možné se vyhnout.

plíce - hlen - rakovin plic

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Chronická respirační onemocnění jsou jednou z hlavních příčin úmrtí v Evropě. Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) je více než třetina těchto úmrtí způsobena environmentálními faktory, kterým lze předejít.

Zpráva EEA uvádí, že každý rok v Evropě zhruba 80 tisíc lidí umírá předčasně v důsledku chronických respiračních onemocnění souvisejících s environmentálními faktory. Mezi hlavní rizikové faktory patří znečištění ovzduší (14 % úmrtí), extrémní teploty (11 %), pracovní vystavení prachu, chemikáliím nebo extrémním podmínkám (8 %) a pasivní kouření (3 %).

Zpráva rovněž zdůrazňuje, že se těmto faktorů lze vyhnout, ale většinou je nemůže vyřešit jednotlivec. Mezi klíčová opatření, která by mohla významně snížit úmrtí, patří zlepšení kvality ovzduší, řešení energetické chudoby a přizpůsobení se změnám klimatu. Tato opatření, v kombinaci s důsledným prosazováním tabákových regulací a omezením pracovních rizik, by mohla zásadně snížit počet předčasných úmrtí v Evropě způsobených chronickými respiračními onemocněními.

Autor: Šimon Mitro

Související

řemeslník
Ekonomika

Řemeslníci zdražují. Mzdy rostou, ale zájem o práci klesá

mozek
Zdraví

Znečištěné ovzduší může zvyšovat riziko nádorů mozku

píseční bouře
Zahraniční

Písečné bouře ohrožují svět, OSN varuje před jejich dopady

právník
Domácí

Stát platí půl milionu lidí. Nejvíc jich je ve školství, úředníků ubývá