Na prvním místě příčin celosvětové úmrtnosti malých dětí je podvýživa způsobená chudobou. Nový výzkum poukazuje na fakt, že hned druhé místo náleží špinavému ovzduší, které tak zabíjí více než špatné hygienické podmínky, nebo dokonce nedostatek pitné a užitkové vody.
Podle studie podlehne každý den nemoci způsobené znečištěným vzduchem téměř dva tisíce dětí mladších pěti let po celém světě. Nejvyšší riziko zaznamenali vědci v chudých státech napříč Afrikou. Podle nich je v těchto regionech riziko až sto krát vyšší, než ve vyspělých státech. Chudí lidé zde nemají přístup k alternativním energetickým zdrojům a na veškeré běžné denní úkony jako je vaření, topení nebo ohřev vody používají uhlí nebo parafín.
Vyprodukované velmi jemné toxické částice se dostanou přes dýchací soustavu do krevního řečiště a toxikují celý organismus. Jsou zodpovědné nejen za celou řadu plicních nemocí, ale také za cukrovku, nemoci srdce, ale i mrtvice. Podle statistiky zemře po celém světě na zdravotní komplikace způsobené znečištěním ovzduší přes osm milionů lidí ročně.