Každý rok globální vzdělávací společnost Education First (EF) sestavuje žebříček ovládání angličtiny, takzvaný English Proficiency Index (EPI), který hodnotí zvládání angličtiny ve 44 evropských zemích a 113 světových zemích. Velká Británie stejně jako další země, kde je angličtina rodným jazykem, v tomto indexu logicky zahrnuty nejsou.
Stejně jako loni, i letos obsadilo první příčku Nizozemsko s 647 body, což je nejlepší výsledek ze všech srovnávaných zemí. Dalšími zeměmi s „velmi vysokým ovládáním“ angličtiny jsou Rakousko (3. místo celosvětově), Norsko, Švédsko, Belgie, Portugalsko, Německo, Chorvatsko a Řecko. Země se statusem „vysoké ovládání“ zahrnují Polsko (13. místo celosvětově), Finsko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko, Litvu, Lucembursko, Estonsko, Srbsko, Českou republiku (26. místo celosvětově) a Švýcarsko (30. místo).
Naopak některé populární turistické destinace, jako je Francie, Itálie a Španělsko, zaostávají a mají pouze „střední ovládání“ angličtiny. Francie klesla na 43. místo celosvětově, což je nejnižší umístění ze všech severoevropských zemí zahrnutých ve studii. Itálie a Španělsko se umístily na společném 35. místě celosvětově. Zajímavé je, že i přesto, že tyto země patří mezi oblíbené turistické destinace, ovládání angličtiny tam je pouze „střední“.
Přestože Evropa dominuje v horní částí indexu, společnost EF zaznamenala pokles dovedností v angličtině v letošním roce. Hlavní příčinou bylo nižší skóre zemí s vysokým a velmi vysokým ovládáním angličtiny. Celkově však evropské země vykazují stabilní zlepšení dovedností v angličtině v delším časovém horizontu. Studie také odhalila pokles ovládání angličtiny na celosvětové úrovni mezi lidmi v rozmezí 18 až 20 let, což lze přičíst rušení vzdělávání během koronavirové pandemie.