čtvrtek 21. listopadu 2024

Znalost angličtiny se napříč Evropou liší. Jaké národy si vedou nejlépe?

Češi se v žebříčku ovládání angličtiny umístili na 26. místě, jsou lepší než Italové či Španělé.

Amsterdam

Ilustrační foto.
Zdroj: Needpix

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Needpix

Každý rok globální vzdělávací společnost Education First (EF) sestavuje žebříček ovládání angličtiny, takzvaný English Proficiency Index (EPI), který hodnotí zvládání angličtiny ve 44 evropských zemích a 113 světových zemích. Velká Británie stejně jako další země, kde je angličtina rodným jazykem, v tomto indexu logicky zahrnuty nejsou.

Stejně jako loni, i letos obsadilo první příčku Nizozemsko s 647 body, což je nejlepší výsledek ze všech srovnávaných zemí. Dalšími zeměmi s „velmi vysokým ovládáním“ angličtiny jsou Rakousko (3. místo celosvětově), Norsko, Švédsko, Belgie, Portugalsko, Německo, Chorvatsko a Řecko. Země se statusem „vysoké ovládání“ zahrnují Polsko (13. místo celosvětově), Finsko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko, Litvu, Lucembursko, Estonsko, Srbsko, Českou republiku (26. místo celosvětově) a Švýcarsko (30. místo).

Naopak některé populární turistické destinace, jako je Francie, Itálie a Španělsko, zaostávají a mají pouze „střední ovládání“ angličtiny. Francie klesla na 43. místo celosvětově, což je nejnižší umístění ze všech severoevropských zemí zahrnutých ve studii. Itálie a Španělsko se umístily na společném 35. místě celosvětově. Zajímavé je, že i přesto, že tyto země patří mezi oblíbené turistické destinace, ovládání angličtiny tam je pouze „střední“.

Přestože Evropa dominuje v horní částí indexu, společnost EF zaznamenala pokles dovedností v angličtině v letošním roce. Hlavní příčinou bylo nižší skóre zemí s vysokým a velmi vysokým ovládáním angličtiny. Celkově však evropské země vykazují stabilní zlepšení dovedností v angličtině v delším časovém horizontu. Studie také odhalila pokles ovládání angličtiny na celosvětové úrovni mezi lidmi v rozmezí 18 až 20 let, což lze přičíst rušení vzdělávání během koronavirové pandemie.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0912639718
Domácí

Více peněž na byty, školství či lesy. Poslanci Stanjurův rozpočet překopali

Vysokoškolák
Domácí Školství

Novela zákona přinese lepší podmínky pro doktorandy

profim
Domácí Školství

Cermat má nového ředitele. Krejčí rezignuje, nastupuje Rosůlková

škola
Domácí Školství

Mikrocertifikáty otevírají nové možnosti ve vzdělávání