Některým přechod ze zimního na letní čas nedělá žádné problémy a naopak střídání času vítají. „Změna času mi nevadí, spíše naopak. Jsem ráda, že déle svítí sluníčko a můžu po práci trávit více času venku s rodinou a přáteli,“ říká prodavačka Jana Vaňková (31). Delší večery umožnují pracujícím více se věnovat venkovním aktivitám, což má nesporně pozitivní dopad na fyzickou aktivitu a imunitu.
Ne všichni ovšem změnu času snášejí dobře. Rozhození biorytmu může způsobit problémy se spánkem, celodenní únavu, podrážděnost a snížení koncentrace. „Každý rok bývám po změně času unavený a podrážděný. Mívám i problémy se spánkem. Trvá mi několik dní, než si na posun zvyknu,“ nechal se slyšet automechanik Karel Hrubeš (38). „Není mi příjemné vstávat o hodinu dřív. Až tak po týdnu si většinou zvyknu. Bývám kvůli tomu rozladěná,“ komentuje kadeřnice Iva Dušková (35).
Experti se shodují, že změna času skutečně má negativní dopady na jednotlivé osoby. Někteří se zkrátka změně času přizpůsobují rychleji než jiní. Naštěstí narušení spánkového režimu a emoční stability u většiny lidí trvá po dobu několika dní až dvou týdnů, pak se vrátí po emoční i fyzické stránce vrátí do běžného stavu.