Smírčí křížový kámen je zapsaný jako kulturní památka. Žulový křížový kámen označují lidé jako Pytlácký nebo Pytlíkův a jeho majitelé škodu vyčíslili na necelých 40 tisíc korun. Historická hodnota bude ale mnohem vyšší. Cenu 16 tisíc korun pak policie eviduje u ukradeného Krejčího kamene.
Policie teď hledá svědky, kteří si poblíž kamenů všimli od 19. do 22. srpna pohybu aut či osob.
Smírčí kameny u Vojtěchova
Pytlácký kámen
"Lieta Panie 1569 tu nedeli po sv. Vaclave zabit jest tuto Petr syn Chrasty z Albrechtic od Jana myslivce pernštejnského Bůh milostiv racz byti dussi jeho." Tak zní nápis na Pytláckém kameni, který připomíná nešťastnou násilnou událost z roku 1569.
Netradičně a zajímavě zpracovaný Pytlácký kámen představuje hodnotnou umělecko-řemeslnou práci, která se rozměry, zpracováním, stavem zachování a vročením s rytým nápisem přes celou plochu kamene vymyká lokální produkci smírčích kamenů.
Krejčího kámen
Druhý smírčí kámen, kterému se říká Krejčího kámen, zobrazuje nůžky. Kdysi na něm byla vytesaná i jehla s nití. Pochází z doby třicetileté války, tedy z let 1618 až 1648, kdy Švédové dostali zprávu, že se u Vojtěchova potlouká špion. Tou dobou šel polní cestou ke vsi chudý krejčík. Vojáci ho uviděli a v domnění, že je to hledaný zvěd, ho zajali a začali vyslýchat. Ten jim však nic říct nemohl a pořád se bránil, že on nic neví, a že tudy šel náhodou. Když výslech k ničemu nevedl, přivázali ho za koně a vláčeli prašnou polní cestou, dokud nevypustil duši. Lidé z Vojtěchova pak na místě jeho skonu vztyčili smírčí kámen.