Nový výzkum zpracoval žebříček zemí po celém světě podle postavení žen ve společnosti. Letošní Index žen v rámci bezpečnosti a míru (The 2023 Women, Peace and Security Index), za nímž stojí Institut pro výzkum míru v Oslu (PRIO), ukázal, že je Evropa nejlepším místem k životu pro ženy. Prvních devět míst s nejvyšším indexem patří evropským zemím. Až na desátém místě je Nový Zéland, následovaný Austrálií.
První tří místa náleží Dánsku, Švýcarsku a Švédsku, kde index překonal hodnotu 0,926. V žebříku se na velmi slušném místě umístilo i Česko. V rámci Evropy skončilo na 14. místě a v rámci celého světa na 18. pozici s ratingem 0,88. Česká republika tím překonala nejen všechny své sousedy s výjimkou Rakouska (0,91), ale také Francii, Velkou Británii či Itálii.
Ženám se podle indexu nejlépe daří v klidnějších, demokratičtějších, prosperujících zemích, jež jsou připravené na změny klimatu. Výzkumníci ve své zprávě zároveň varovali, že postavení žen ohrožuje vzestup autoritářství v různých zemích, masové přesidlování, důsledky koronavirové pandemie a ničivé ozbrojené konflikty.
V indexu jsou zaznamenána data měřící začlenění žen ve společnosti, spravedlnost a bezpečnost žen. Cekem index využívá 13 ukazatelů, které zahrnují vzdělání, zákony o zaměstnanosti a vnímání bezpečí a násilí.
Nejnebezpečnějšími zeměmi pro ženy jsou Afghánistán, Jemen a Středoafrická republika. V rámci Evropy je pro ženy nejnebezpečnější Ukrajina, což vzhledem k válečnému konfliktu není překvapivé.