O hrůzných činech vypovídají nejen jizvy na ženina těle. Nelidské chování se vážně podepsalo i na jejím psychickém zdraví. I přes to že už 13 let žije Čoj Min-kjong v bezpečí Jižní Koreje, stále zažívá noční můry a trpí silnou posttraumatickou poruchou.
Poprvé se žena pokusila o útěk v roce 1997, kdy Severní Korej čelila těžkému hladomoru. Z Číny, kam uprchla, ji téměř okamžitě vrátili zpět domů, stejně tak při dalších pokusech o útěk v letech 2000, 2004 a 2008. Po každé repatriaci ji ministerstvo státní bezpečnosti nechalo zavřít, hladovět, mučit a znásilňovat.
Traumatizovaná žena se po dlouhých letech rozhodla s příběhem podělit a na systém Severní Koreje podala u jihokorejského soudu žalobu. Za mučení a nelidské zacházení žádá 50 milonů wonů, což je v přepočtu necelých 900 tisíc korun. Jedná se o první žalobu svého druhu a Čoj Min‑kyong jí chce inspirovat další oběti. Zda odškodné uvidí, však není jisté. Soudní rozhodnutí se ale stane historickým precedentem pro nelidské zacházení s obyvateli Severní Koreje.