Niuozemka Zoraya ter Bekk léta trpí těžkými depresemi, které nedokáže zmírnit žádný typ léčby. Podle lékařů se její stav nikdy nezlepší. Proto se rozhodla pro asistovanou sebevraždu. Při té bude i partner 28leté ženy. Zoraya nechce mít pohřeb, přítel její popel rozpráší v lese na místě, které už pár vybral.
Pravděpodobnost, že onemocní také rodiče, sourozenci nebo děti pacientů s neléčitelnou depresí, je mnohem větší, než u zbytku populace. Ukázala to lékařská studie, která se zabývala pacienty s těžkými depresemi. Podle ní příbuzní v přímé linii s pacienty s neléčitelnou depresí mají až devětkrát vyšší pravděpodobnost stejné diagnózy a jsou také náchylnější k sebevraždě a k dalším psychiatrickým nemocem jako je úzkost, bipolární porucha, porucha pozornosti nebo obsedantně kompulzivní porucha
Jaký je rozdíl mezi autanázií a asistovanou sebevraždou?
Asistovaná sebevražda je sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. Asistence může mít různé podoby, obvykle se jedná o o přípravu a dohled nad sebevraždou. Asistent zajistí prostory i přípravek, který člověka usmrtí, úkon jako takový ale provede sebevrah sám.
Naproti tomu u eutanázie zajistí odchod člověka zdravotníci. Ti žadateli podají zpravidla barbiturát pentobarbital sodný přimíchaný do vody nebo ochuceného nápoje. Za necelou minutu obvykle pacient upadne do bezvědomí, samotná smrt nastává do dvaceti minut.
Země, kde je legální asistovaná sebevražda:
- Švýcarsko, od roku 1942.
- Kolumbie, od roku 1997, pouze se souhlasem soudu.
- Belgie a Nizozemsko, od roku 2002.
- Lucembursko, od roku 2009.
- Kanada, od roku 2016.
- Itálie, od roku 2019, pouze se souhlasem soudu.
- Rakousko, od roku 2020.
- Německo, od roku 2020, pouze se souhlasem soudu.
- Nový Zéland a Španělsko, od roku 2021
- Portugalsko od roku 2023
- Sedm států USA: Oregon, Washington, Vermont, Montana, Havaj, Colorado a Kalifornie.
Do Švýcarska, kde je asistovaná sebevražda legální od roku 1942, se sjíždějí pacienti z celého světa. Akt na specializované klinice vyjde až na 250 tisíc korun, právě proto země čelí nařčení, že umožňuje obchodovat se smrtí.
Země, kde je legální eutanázie:
- Belgie, od roku 2002, jediná země, kde je legální také dětská eutanazie bez ohledu na věk.
- Nizozemsko, od roku 2002, o eutanazii může požádat kdokoli starší 12 let, kdo prožívá nesnesitelné utrpení bez vyhlídky na zlepšení. Pokud je dítěti méně než 16 roků, je třeba souhlas rodičů.
- Lucembursko, od roku 2009, pouze u smrtelně nemocných pacientů.
- Kanada, od roku 2016.
- Kolumbie, od roku 2020.
- Portugalsko, Španělsko a Nový Zéland, od roku 2021.
Většina států světa považuje eutanázii i asistovanou sebevraždu za nelegální. V Česku je pro asistující osobu trestná účast na sebevraždě, a to i ve stádiu pokusu, sebevražda sama o sobě však trestná není. Usmrcení člověka na jeho žádost, tedy eutanázie, se trestá jako vražda.