neděle 21. dubna 2024

Zemřela bývalá první dáma Rosalynn Carterová

Manželka bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera Rosalynn zemřela v 96 letech. Byla důležitou podporovatelkou péče o duševní zdraví.

Rosalynn Carter

Rosalynn Carter
Zdroj: Flickr

  • Rosalynn Carter
  • Zdroj: Flickr

V neděli 19. listopadu zemřela rodinném sídle v Georgii Rosalynn Carterová, bývalá první dáma USA a manželka prezidenta Jimmyho Cartera, který stál v čele země mezi lety 1977 a 1981. V květnu její rodina oznámila, že jí byla diagnostikována demence a od pátku byla v hospicové péči.

Carterová byla důležitou osobou politické kariéry svého manžela. „Rosalynn byla mým rovnocenným partnerem ve všem, čeho jsem kdy dosáhl,“ uvedl bývalý prezident na stránkách Carter Center. „Moudře mě vedla a povzbuzovala, když jsem to potřeboval. Dokud byla Rosalynn na světě, vždy jsem věděl, že mě někdo miluje a podporuje,“ dodal Jimmy Carter, který v říjnu oslavil 99. narozeniny a od února také podstupuje hospicovou péči.

Kromě podpory svého manžela měla i vlastní svébytnou agendu. V Bílém domě, ale i v pozdějším životě, byla Carterová neúnavnou podporovatelkou péče o duševní zdraví a sociální spravedlnosti. Založila a do pozdějšího věku se angažovala v nadaci Rosalynn Carter Institute for Caregivers.

Související

800px-Arak_Heavy_Water4
Zahraniční

Írán chce novou jadernou dohodu. Už o ní jedná i se Spojenými státy

GLjtk6-XEAEvzr0
Zahraniční

Zelenskyj: Pomoc zachrání Ukrajině život. Zacharovová: Zemře mnohem více lidí

US_Capitol_west_side
Zahraniční

Americká pomoc Ukrajině prošla. Polovina Republikánů byla pro

27300313881_91539765e5_b
Zahraniční

Duda směrem k Rusku: Jsme připraveni mít na svém území jaderné zbraně