Zemřel John Mayall. Muž, který dokázal hrát blues v britských podmínkách

Přestože jej akademici spíše přehlíželi, vliv Johna Mayalla na hudební scénu je obrovský. Ukázal, že striktně černošskou hudbu, jako je blues, lze hrát i v podmínkách deštivého Londýna.

1280px-John_Mayall_2007.07.05_001

Svět bluesové hudby přišel o svou ikonu, Johna Mayalla.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Svět bluesové hudby přišel o svou ikonu, Johna Mayalla.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Ve věku 90 let zemřel slavný britský hudebník John Mayall, přezdívaný král bílého blues. Ten se na scéně pohyboval už od roku 1956, kdy začal působit v kapele The Powerhouse Four, s níž se, po návratu z armádních služeb v Koreji, stal průkopníkem bluesové hudby na britských ostrovech. Nedlouho poté založil vlastní formaci John Mayall And The Bluesbreakers, s níž vstoupit do historie. Už na konci 60. let, které byly pro jeho tvorbu nejvýznamnější dekádou, se Mayall odstěhoval do Kalifornie, kde nyní také zemřel.

Jeho hra byla vzorem pro řadu slavných kytaristů, s nimiž během let spolupracoval. Ve svých pamětech jej zmiňují takoví hráči jako Eric Clapton, Mick Fleetwood, Gary Moore, Mick Taylor, Keith Richards, Slash či Peter Green. Za svou kariéru Mayall natočil 37 studiových alb, když jeho poslední dílo The Sun Is Shining Down vyšlo v roce 2022.

V roce 2005 obdržel Řád britského impéria. „Toto je nejdůležitější cena, kterou jsem kdy dostal. Nikdy jsem neměl žádný hit, nevyhrál jsem Grammy, ani nejsem v Rokenrolové síni slávy,“ poznamenal k tomu.

Autor: Jan Skala

Související

HK_Aberdeen_Square_Chinese_Pavilion_visiors_Oct-2012
Zahraniční

Číně ubývá obyvatel. Odborníci tvrdí, že tento trend ještě zrychlí

Billie Eilish
Zahraniční

Koncert FireAid pomůže Kalifornii po požárech. Zazpívá Billie Eilish i Sting

GhJ_6uGb0AA8QbD
Zahraniční

Počet mrtvých v Los Angeles stoupá. Hasiči navíc nemají dobré zprávy

158029837_45531a
Hudba

Zemřel Mario Klemens, skladatel hudby pro české i zahraniční filmy a seriály