Režisér a scenárista David Lynch změnil americký film temnou, surrealistickou uměleckou vizí ve filmech Modrý samet, Mulholland Drive nebo Twin Peaks. Bylo mu 78 let.
Lynch loni oznámil, že má emfyzém a pravděpodobně už nebude schopný opustit svůj dům a režírovat. Ve svém díle spojoval prvky hororu, film noir, detektivky a klasického evropského surrealismu. Získal čtyři nominace na Oscara n v roce 2020 obdržel čestného Oscara za celoživotní dílo. Lynch spřádal příběhy, podobné těm svého španělského předchůdce Luise Buñuela, které vycházely ze své vlastní neproniknutelné logiky.
Kromě práce ve filmu a televizi vystavoval Lynch své obrazy po celém světě a vydal mnoho sólových a společných hudebních alb. Po osm let přispíval týdenním komiksem Nejrozzlobenější pes na světě do alternativního týdeníku Los Angeles Reader. Jeho ironické a bezmyšlenkovité zprávy o počasí se vysílaly denně na losangeleské rockové stanici Indie 103.1 po několik let a pokračovaly na sociálních sítích.
Od 70. let byl vyznavačem transcendentální meditace, založil nadaci Davida Lynche na podporu východní praxe a angažoval takové hvězdy jako Paul McCartney, Ringo Starr a Donovan pro benefiční koncerty.
Kdo byl David Lynch?
Lynch vtrhl na scénu v roce 1977 se svým celovečerním debutem Mazací hlava, děsivým dílem s černým humorem. Jeho nekompromisní styl si rychle získal pozornost hollywoodského a mezinárodního filmového establishmentu. Najala si jej produkční společnost Mela Brookse, aby napsal a režíroval snímek Sloní muž, dojemné drama o děsivě deformovaném podivínovi ve viktoriánské Anglii, který se stal národní celebritou. Film získal osm nominací na Oscara, včetně Lynchovy první nominace za nejlepší režii.
Následovaly dva filmy, které definovaly jeho styl: Modrý samet (1986), děsivá pekelná jízda psychosexuálním podsvětím malého amerického města, a sexem nabušená, násilná road movie Zběsilost v srdci (1990), která získala Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes.
V roce 1990 způsobil revoluci seriálem Twin Peaks, který vytvořil se scenáristou Markem Frostem. Děj vycházející z vyšetřování záhadné vraždy středoškolačky ve washingtonském dřevařském městě se pustil do znepokojivého, a do té doby tabuizovaného tématu, a učinil z nevysvětlitelného pevnou součást moderní narativní televize.
Ve filmech jako Lost Highway (1997), Mulholland Drive (který mu v roce 2001 vynesl cenu za nejlepší režii v Cannes) a Inland Empire (2006), Lynch předvedl vyhrocený styl, který se točil kolem zápletek zdůrazňujících zdvojené osobnosti, nevysvětlitelné proměny a šokující násilné činy.
Lynch byl čtyřikrát ženatý. Zůstaly po něm dvě dcery a dva synové.